Hiszpania: Podczas karnawału wyśmiewano m.in. Matkę Bożą Pilar i Apostoła Jakuba

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. Wikipedia

W Hiszpanii, podczas karnawału wyśmiewano m. in. Matkę Bożą Pilar i Apostoła Jakuba. Z tego powodu wydano komunikat, w którym chrześcijanie, żydzi i muzułmanie we wspólnym komunikacie domagają się poszanowania uczuć religijnych.

Chrześcijanie, żydzi i muzułmanie przyznają w oświadczeniu, że zrobiono już wiele, aby pokonać różne formy dyskryminacji. Jednak, według nich, obraza uczuć religijnych wciąż pozostaje kwestią bolesną dla dużej części społeczeństwa.

W komunikacie można przeczytać – Obraza uczuć religijnych wciąż cieszy się w naszym kraju niezrozumiałą tolerancją społeczną. W Hiszpanii profanowane są świątynie i symbole; szydzi się i kpi publicznie z najświętszych odniesień dla wiary milionów osób przy całkowitej bezkarności i tolerancji.

Nikt nie tolerowałby obrazy skierowanej przeciwko uczuciom czy wartościom podzielanym przez inne grupy społeczne – zaznaczają autorzy dokumentu. Prawo wolności słowa nie jest prawem absolutnym. Ma swoje granice, jak każde prawo, i nie może być użyte, aby naruszać inną wolność ani inne dobro chronione przez ustawodawstwo.

Jak twierdzą – wolność religijna i uczucia religijne z nią związane są wyraźnie określone i chronione przez nasze ustawodawstwo. Prosimy jedynie o wzajemny szacunek, dla wierzących i niewierzących – dodają w tekście.

Matka Boża z Pilar jest patronką Hiszpanii i ludzi hiszpańskojęzycznych (czczona mocno w Ameryce Południowej).

RadioWatykańskie

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY