Jan Dziedziczak: “Izrael to racjonalny kraj i należy być optymistą”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. Twitter/PolskieRadio

Wiceminister spraw zagranicznych odniósł się do konfliktu na linii Izrael-Polska. Izrael to racjonalny kraj i należy być optymistą, jeżeli chodzi o doprowadzenie do porozumienia z Polską, ale musi być dobra wola i chęć po obu stronach – ocenił.

Dziedziczak powiedział także, że Polska czeka na kolejny ruch Izraela, a więc powołanie zespołu ds. dialogu prawno-historycznego. – Jesteśmy krajami, które ze sobą współpracują. Polska jest tak naprawdę najbliższym partnerem Izraela w Unii Europejskiej i w Europie. Wielokrotnie wypowiadała się naprawdę pojedynczo, czy niemal pojedynczo, niemal samotnie za Izraelem w Unii Europejskiej. Takie są realia dzisiaj w Unii, takie są realia postaw antyizraelskich w Unii. Więc mam nadzieję, że w obopólnym interesie uda się to porozumienie osiągnąć jak najszybciej.

Wiceminister ocenił, że w Polsce nie ma antysemityzmu – Nie mamy czołgów czy żołnierzy uzbrojonych po zęby przed synagogami czy budynkami należącymi do środowisk żydowskich (…). W Polsce każdy Żyd może swobodnie (…) przejść w jarmułce, przejść w swoim stroju bezpiecznie.

Powiedział także, że Polska uważa, że dojdzie do porozumienia z Izraelem – Jestem przekonany, że Izrael to racjonalny kraj i widzi te różnice, one są widoczne bardzo mocno. Myślę, że należy być optymistą jeżeli chodzi o doprowadzenie do porozumienia między naszymi krajami, ale oczywiście tutaj musi być dobra wola i chęć po obu stronach.

 

dziejesie.pl
Dodano w Bez kategorii

POLECAMY