Jerusalem Post: przedstawiciel Polski weźmie udział w konferencji w Knesecie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ pap.pl

Delegat polskiego parlamentu będzie uczestniczył we wtorkowej konferencji międzynarodowej w Knesecie – poinformował dziennik ,,Jerusalem Post”. Stanie się to mimo sprzeciwu izraelskiego MSZ.

W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele ok. 30 państw. W związku z przyjętą w Polsce ustawą o IPN i sobotnią wypowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego o ,,żydowskich sprawcach” holokaustu MSZ Izraela zasugerowało odwołanie zaproszenia dla polskiego reprezentanta.

Jednak cytowany przez gazetę szef kancelarii Knesetu Albert Sacharowicz podał informację, że zaproszenie podtrzymano. Stwierdził, że zostało ono wystosowane i przyjęte przed załamaniem relacji obu państw.

Prezydent Izraela o premierze Morawieckim: ,,Nowe dno”

Napięcia między Polską a Izraelem pojawiły się wraz z doniesieniami o treści nowej ustawy o IPN. Zakłada ona karanie tych, którzy wbrew faktom przypisują Polakom odpowiedzialność za zbrodnie III Rzeszy lub inne zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości. Ustawa została podpisana przez prezydenta 6 lutego. Jednocześnie Andrzej Duda skierował ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego.

Kryzys pogłębił się po sobotniej wypowiedzi premiera Morawieckiego. Podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium szef polskiego rządu został zapytany przez dziennikarza Ronena Bergmana, czy gdyby w Polsce opowiedział historię swej matki rzekomo wydanej Gestapo przez Polaków byłby uznany za przestępcę. Morawiecki odpowiedział: Jest to niezmiernie ważne, aby zrozumieć, że oczywiście nie będzie to karane, nie będzie to postrzegane jako działalność przestępcza, jeśli ktoś powie, że byli polscy sprawcy. Tak jak byli żydowscy sprawcy, tak jak byli rosyjscy sprawcy, czy ukraińscy – nie tylko niemieccy. To zdanie wywołało ostrą reakcję strony izraelskiej.

Zobacz też.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY