Żydzi chcą pozbyć się chrześcijan? “To próba wyrugowania chrześcijaństwa z Jerozolimy”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Beniamin Netanjahu.

Prawosławny patriarcha Jerozolimy nazwał ostatnie działania jakie podjął izraelski fiskus próbą wyrugowania chrześcijaństwa z miasta.

Głowy kościołów chrześcijańskich działających w Ziemi Świętej m.in. Patriarchatu Łacińskiego i Prawosławnego, Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, czy koptyjskich, syryjskich i etiopskich kościołów prawosławnych podpisały list protestacyjny przeciw działaniom jakie podjął izraelski fiskus.

My, przełożeni Kościołów w Jerozolimie, uważamy, że takie postanowienie jest sprzeczne z historyczną pozycją Kościołów w Świętym Mieście Jerozolimie i ich stosunkami z władzami świeckimi na przestrzeni dziejów – można przeczytać we wspólnym komunikacie wydanym przez przedstawicieli kościołów z terenu Ziemi Świętej.

Duchowym chodzi o plan zniesienia ulgi podatkowej, którą została wprowadzona jeszcze w czasach imperium otomańskiego. Na jej podstawie kościoły chrześcijańskie nie płaciły lokalnego podatku od nieruchomości. Izraelska rada miasta stwierdziła, że chrześcijanie posiadają zbyt szerokie przywileje. Ich zdaniem powinny one obejmować jedynie „miejsca kultu”. Obecnie kościoły mają nie płacić podatku również od posiadanych nieruchomości o innym charakterze, których naliczono ich 887. Na tej podstawie izraelski fiskus naliczył zaległości, które sięgają równowartości 190 mln dolarów.

 

Czytaj także: Netanjahu: Izrael nigdy nie pozwoli na przepisywanie prawdy historycznej o Holokauście

Zdaniem przełożonych kościołów chrześcijańskich jest to uderzenie w święty charakter Jerozolimy i utrudnienie ich posługi misyjnej. Grecki kościół prawosławny rozpoczął zbieranie zaległego podatku.

Od składania płatności na rzecz Izraela odwodzi chrześcijan Yusef Al-Mahmoud, rzecznik prasowy Autonomii Palestyńskiej. Uważa on, że obciążenia podatkowe są nową formą agresji przeciw okupowanej stolicy Palestyny – Jerozolimie. Podkreślił, że działania podatkowe mają posłużyć pozbyciu się Arabów ze Świętego Miasta, (część z nich jest chrześcijanami) i zostać użyte do skonsolidowania żydowskiego charakteru Jerozolimy.

Kresy.pl / forsal.pl

Obejrzyj:

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY