Drugi medal dla Polski! Nasi skoczkowie z brązem

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ wp.pl

Reprezentacja Polski w skokach narciarskich zdobyła brązowy medal Zimowych Igrzysk Olimpijskich. W Pjongczang biało-czerwonych wyprzedzili tylko Norwegowie i Niemcy. To drugi medal dla Polski na olimpiadzie.

Polacy wystąpili w składzie Maciej Kot, Stefan Hula, Dawid Kubacki i Kamil Stoch. Ten ostatni przystąpił do rywalizacji jako mistrz olimpijski z dużej skoczni. Trzecie w karierze złoto olimpijskie zdobył przedwczoraj.

Do rywalizacji przystąpiło dwanaście drużyn. Od początku przewagę nad resztą stawki zyskała trójka Norwegia, Niemcy i Polska. Taka też była kolejność po pierwszej serii. Różnice w czołówce były jednak minimalne. Norwegowie mieli 2 punkty przewagi nad Niemcami i 5 nad biało-czerwonymi. Medal dla Polski już wtedy był niemal pewny. Nasi wyprzedzali czwartych Austriaków o niemal 50 oczek.

W pierwszej rundzie spośród Polaków najlepszy skok oddał Kamil Stoch – 139 m. Niewiele krócej od niego pofrunął Dawid Kubacki -138 m.

Afera w Hajnówce. IPN ulega naciskom ambasadora Białorusi

W drugiej serii coraz większą przewagę zaczęli zyskiwać Norwegowie i ze skoku na skok stawało się jasne, że to oni najprawdopodobniej sięgną po złoto. Walka o drugi stopień podium była zacięta. Po skoku Stefana Huli Polacy wyprzedzili Niemców. Przewaga wynosiła 1,1 punktu. Najdłuższy skok spośród biało-czerwonych w drugiej serii oddał Kubacki. Jego odległość to 135,5 m. Pozwoliło to na utrzymanie przewagi nad Niemcami jednak wynosiła ona tylko 0.6 punktu.

Ostatni z naszych zachodnich sąsiadów Andreas Wellinger skoczył 134,5 m. Zaraz po nim startował skok. Zaliczył taką samą odległość jak Niemiec jednak warunki wietrzne i noty sędziowskie zadecydowały o tym, że Polacy przegrali rywalizację o brąz. Stracili do Niemców 3,3 punktu. Konkurs zdecydowanie wygrali Norwegowie. Uzyskali oni przewagę nad Niemcami rzędu 22.8 punktu.

To 22. w historii medal dla Polski na zimowej olimpiadzie i pierwszy w drużynowej rywalizacji skoczków. Biało-czerwoni zajmują obecnie 17. miejsce w tabeli medalowej igrzysk. Dla Kamila Stocha to już czwarty olimpijski krążek (ma również trzy złote). Pozostali podopieczni Stefana Horngachera staną na podium ZIO po raz pierwszy. Ceremonia wręczenia medali odbędzie się jutro.

Zobacz też.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY