Andrzej Duda z małżonką na obchodach stulecia niepodległości Litwy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Polska para prezydencka uczestniczy w wileńskich uroczystościach z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Litwę. Andrzej Duda wraz z Agatą Kornhauser-Dudą zostali przywitani przez prezydent Litwy Dalię Grybauskaite.

W południe przed siedzibą prezydenta w Wilnie odbędzie się uroczystość wciągnięcia na maszt flag trzech państw bałtyckich – Litwy, Łotwy i Estonii. W ceremonii, oprócz prezydentów tych krajów wezmą udział głowy państw z Polski, Niemiec, Ukrainy, Gruzji i Islandii. Oprócz nich obecni będą też: szef Rady Europejskiej Donald Tusk, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i przedstawiciele rodów królewskich z Danii i Szwecji. Kulminacją obchodów będzie 12:30 (godzina podpisania Aktu Niepodległości w 1918 r.), kiedy to we wszystkich wileńskich kościołach zabiją dzwony.

Następnie para prezydencka weźmie udział w mszy, która zostanie odprawiona w miejscowej katedrze. Wieczorem  uczestniczyć będzie w koncercie w Narodowym Teatrze Opery i Baletu.

Wczoraj prezydent z małżonką odwiedzili Ostrą Bramę i spotkali się z mieszkającymi na Litwie Polakami. Podczas uroczystości Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym przedstawicielom mniejszości polskiej.

Akt ogłaszający niepodległość Litwy został podpisany 16 lutego 1918 r. przez Radę Litewską. Wtedy Litwa znajdowała się pod okupacją niemiecką zatem dokument ten nie oznaczał faktycznej suwerenności państwa litewskiego lecz wyrażał wolę narodu do jego utworzenia. Pierwszy rząd Litwy został powołany w 1918 r. Pierwszym prezydentem tego kraju został kilka miesięcy później Antanas Smetona.

Zobacz też.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY