Amerykanie nie odpuszczają! Ambasador USA poucza Polaków w sprawie ustawy o IPN (WIDEO)

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Facebook/U.S. Embassy

Burza po nowelizacji ustawy o IPN nieco przycichła, ale dzisiaj przypomniał o niej ambasador USA w Polsce, Paul Jones. Dyplomata zamieścił w sieci specjalne oświadczenie, w którym tłumaczy krytyczne stanowisko Amerykanów w sprawie ustawy o IPN. 

Stany Zjednoczone wspierały odzyskanie przez Polskę niepodległości i niezależności 100 lat temu. I z dumą wspieramy Polskę dziś. Historia, często niełatwa, jest częścią nas. Polska ma za sobą wiele trudnych i dramatycznych historycznie momentów. Przeszła przez okresy wielkiej próby – przypomina ambasador.

My, Amerykanie też mamy w historii swojego narodu niełatwe okresy i też czasem trudno nam o nich otwarcie rozmawiać, mierzymy się z tym trudnym zadaniem przez rozmowę i wymianę poglądów – powiedział ambasador.

Stany Zjednoczone doskonale rozumieją, że Polska dąży do obrony dobrego imienia, zgadzamy się, że sformułowanie takie jak „polskie obozy zagłady” są niewłaściwe i krzywdzące, jednak należy je zwalczać sposobami, które chronią podstawowe wartości – zaznaczył Paul Jones.

Dodał, że dla Amerykanów podstawową wartością jest ta zapisana w pierwszej poprawce do konstytucji – wolność słowa i wolność mediów. W Ameryce przekonaliśmy się, że wolność słowa i edukacja to najlepsze antidotum na bolesne i nieprawdziwe słowa. – powiedział ambasador.

Jesteśmy przyjaciółmi i sojusznikami; z braku porozumienia między nami, najbliższymi sojusznikami i partnerami, korzystają tylko nasi przeciwnicy – oświadczył Paul Jones.

tvp.info/Facebook
Dodano w Bez kategorii

POLECAMY