Zmarł Antoni Krauze, reżyser ,,Czarnego czwartku” i ,,Smoleńska”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ pap.pl

Nie żyje Antoni Krauze, znany reżyser i scenarzysta. Zmarł w środę wieczorem. Miał 78 lat.

Krauze urodził się w styczniu 1940 r. w Warszawie. Jest twórcą ponad 40 filmów. Najbardziej znane to ,,Monidło”, ,,Meta”, ,,Party przy świecach”, ,,Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”, czy ,,Smoleńsk”.

Za swoją twórczość otrzymał liczne nagrody. W 1981 r. za film ,,Meta” uhonorowano go nagrodą specjalną jury na 8. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku. W 1988 r. został nagrodzony specjalnym wyróżnieniem jury za całokształt twórczości na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Autorskich w San Remo. W 2011 r. otrzymał Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI) podczas 35. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu. Jego ostatnim filmem był zrealizowany w 2016 r. ,,Smoleńsk”.

W 2015 r. reżyser został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za “wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej”.

Śmierć Antoniego Krauzego to wielka strata nie tylko dla kultury, ale także dla Polski  – powiedział w rozmowie z PAP minister kultury Piotr Gliński. Zapewnił, że uroczystości pogrzebowe artysty będą miały charakter państwowy.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY