Ukraina: Pomnik UPA pomalowany na… biało-czerwono. Sprawcy nieznani

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. unian.net

Pomnik poświęcony ludobójczej Ukraińskiej Powstańczej Armii stojący w Charkowie stał się celem nieznanych sprawców. Monument został pomalowany farbą w kolory białe i czerwone. Uszkodzono również płytę pomnika. 

Pomnik upamiętniający członków oddziałów UPA, którzy są odpowiedzialni za ludobójstwo dokonane na Polakach zamieszkujących Małopolskę Wschodnią znajduje się w parku w samym centrum Charkowa na Ukrainie. To właśnie on stał się celem nieznanych sprawców, którzy uszkodzili płytę pomnika i pomalowali go w polskie barwy narodowe.

Nie jest to pierwszy taki przypadek. Pomnik już w przeszłości był wielokrotnie niszczony i dewastowany. Ostatni raz zaledwie jesienią ubiegłego roku. Wtedy nieznani sprawcy oblali go czerwoną farbą.

Znaczenie tego pomnika-symbolu dla mieszkańców Charkowa jest bardzo ważne. W końcu tak samo, jak teraz żołnierze NATO, żołnierze Ukraińskiej Powstańczej Armii bronili naszego państwa przed najeźdźcami – podkreślają aktywiści broniący pomnika.

Jak informuje portal Kresy.pl, ukraińskie media donosząc o całym incydencie, zwracały uwagę, że do dewastacji doszło kilka dni po podpisaniu ustawy o IPN przez prezydenta Dudę.

dorzeczy.pl/kresy.pl

 

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY