Mija 76 lat od powstania Armii Krajowej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ akszczecin.org.pl

14 lutego 1942 r. Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową. Rozkaz o przemianowaniu podpisał Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysław Sikorski.

Pierwszym dowódcą formacji został gen. Stefan Rowecki ,,Grot”. W jej skład wchodziło ok. 200 organizacji wojskowych. W momencie szczytowym liczyła ok. 380 tys. żołnierzy.

Kulminacją działalności AK było powstanie warszawskie. Po jego upadku jednostki Armii Krajowej na terenie zajętym przez ZSRS zostały zdemobilizowane. Straty formacji wyniosły ok. 100 tys. poległych i pomordowanych. Ok 50 tys. żołnierzy zostało wywiezionych wgłąb Związku Sowieckiego.

Na początku 1945 r. gen Leopold Okulicki wydał rozkaz o rozwiązaniu AK. Powstały wtedy nowe organizacje konspiracyjne, m.in. Zrzeszenie ,,Wolność i Niezawisłość”, czy Armia Krajowa Obywatelska. Liczni żołnierze AK padli ofiarą prześladowań i represji ze strony komunistycznej władzy.

Centralne uroczystości rocznicowe odbyły się w niedzielę w Warszawie.

Było to najsilniejsze i najlepiej zorganizowane wojsko konspiracyjne działające w pogrążonej w wojnie Europie. Armia Krajowa jest absolutnym fenomenem na skalę światową – powiedział w rozmowie z ,,Gazetą Polską Codziennie” historyk Tadeusz Płużański. –My nigdy nie kolaborowaliśmy z Niemcami i nigdy nie straciliśmy nadziei na odzyskanie wolności  – dodał.

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY