Zdaniem premiera Morawieckiego, w Jedwabnem Żydów mordowali… Polacy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W związku z brutalnymi atakami izraelskich polityków na Polskę w związku z nowelizacją ustawy o IPN, nad Wisłą znów rozgorzał temat Jedwabnego. ONR apelował o przeprowadzenie ekshumacji ofiar i dokładne zbadanie okoliczności ich śmierci, do czego przychyliła się część polityków. Tymczasem innego zdania jest sam premier Morawiecki. 

Premier Mateusz Morawiecki występując na konferencji prasowej został zapytany o Jedwabne za sprawą niedawnej wypowiedzi Jacka Żalka, wiceszefa klubu parlamentarnego PiS. Przypomnijmy, że poseł podważał oficjalną wersję zdarzeń. Wcześniej w podobnym tonie wypowiadał się ojciec premiera, Kornel Morawiecki, który stanął na stanowisku zbliżonym do ONR. Przyznał, że przeprowadzenie ekshumacji w Jedwabnem jest niezbędna dla odkrycia prawdy.

Tymczasem sam Mateusz Morawiecki jest odmiennego zdania. Według jego opinii, to właśnie Polacy mordowali Żydów w Jedwabnem. Były oczywiście bardzo smutne, dramatyczne wypadki, takie, że również Polacy mordowali Żydów i tak było w Jedwabnem. Na pewno byli też do tego popychani przez zbrodniczy, terrorystyczny reżim okupanta hitlerowskiego, niemieckiego, ale oczywiście były takie przypadki. – stwierdził Morawiecki pytany o słowa Żalka.

Morawiecki zwrócił uwagę na to, że indywidualne zbrodnie z udziałem Polaków nie mogą przyćmić polskiego bohaterstwa „ale przede wszystkim nie mogą służyć za przyczynę takich określeń jak „polskie obozy śmierci”, „polskie obozy zagłady”. To jest po prostu coś, co mi się kompletnie nie mieści w głowie. I dlatego my naszych racji bronimy, my naszych racji na pewno będziemy bronić, będziemy starali się budować to wszystko w dialogu z naszymi partnerami izraelskimi”.

kresy.pl/medianarodowe.com
Dodano w Bez kategorii

POLECAMY