MON: Baterie systemu Patriot trafią do Polski w 2022 roku

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Obie baterie systemu Patriot, które Polska zamierza pozyskać w ramach pierwszej fazy programu obrony powietrznej, w tym przeciwrakietowej Wisła trafią do Polski w 2022 roku – poinformował Wojciech Skurkiewicz, wiceminister MON.

Maksymalna wysokość kontraktu została określona na 10,5 mld dolarów. Jednocześnie od września 2017 r. zespół MON prowadził ze stroną amerykańską uzgodnienia treści umowy LOA, które zakończyły się 26 stycznia 2018 r. MON kończy negocjacje offsetowe. Dopiero po zawarciu umowy w tym zakresie będzie możliwe podpisanie umowy na dostawę Patriotów.

Jeszcze w lipcu Antoni Macierewicz poinformował, że podpisano memorandum w sprawie zakupu baterii rakiet Patriot w najnowocześniejszej konfiguracji, czyli takiej jakiej używają wojska USA. Negocjacje trwały prawie dwa lata, bowiem decyzję o zakupie podjął w 2015 roku rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

W programie obrony powietrznej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Polska zamierza kupić system Patriot firmy Raytheon z systemem zarządzania obroną powietrzną IBCS produkowanym przez Northrop Grumman. System IBCS jest fundamentem obrony przeciwlotniczej Sił Lądowych USA. To tzw. system matka, pozwalający na zbieranie danych z różnych sensorów, z możliwością prowadzenia identyfikacji swój-obcy. Umożliwia on przede wszystkim dołączanie elementów przeciwlotniczych zgodnie z zapotrzebowaniem danego użytkownika.

 

MediaNarodowe/Defence24.pl
Dodano w Bez kategorii

POLECAMY