Rosja rozmieszcza w Obwodzie Kaliningradzkim rakiety zdolne do przenoszenia ładunków jądrowych

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. Wikipedia

Litwa informuje, że Rosja rozmieszcza w Obwodzie Kaliningradzkim rakiety zdolne do przenoszenia ładunków jądrowych.

Litewski minister obrony ostrzega Europę, zakomunikował, że Rosjanie zamierzają zostawić Iskandery na stałe. – Jest to rozmieszczenie na stałe, wraz z całą potrzebną do tego infrastrukturą – dodał szef litewskiego resortu obrony. Rosjanie zaczynają dzisiaj w Obwodzie Kaliningradzkim rozmieszczać rakiety Iskander. To oznacza nie tylko zagrożenie dla Litwy, ale też dla połowy Europy – mówi natomiast prezydent Litwy.

Litwa już wcześniej alarmowała, że rozmieszczenie Iskanderów w Obwodzie Kaliningradzkim to potencjalne zagrożeniem dla kraju. Politycy argumentowali, że działalność Rosjan może zakłócić działania sojuszników w regionie.

Portal Defence24.pl zwraca uwagę, że Obwód Kaliningradzki to straszak Rosji. W zasięgu Iskanderów znajduje się także część polskiego terytorium. Sam system składa się z kilku elementów, a serce kompleksu stanowią wyrzutnie z rakietami.

Przypominamy, że już w grudniu poinformowaliśmy, że 152. brygada rakietowa stacjonująca w Obwodzie Kaliningradzkim jest wyposażana w nowe zestawy rakiet Iskander-M. Warto wiedzieć, że jeden kompleks składa się z 12 wyrzutni, 12 pojazdów transportowo-załadowczych, 11 wozów dowódczo-sztabowych, a także pojazdów pomocniczych, technicznych i socjalnych.

Iskandery to lądowe pociski balistyczne na mobilnej platformie samochodowej. W wersji dla armii rosyjskiej mają zasięg 380-500 km. Testowany jest również system Iskander-K, uzbrojony w pociski manewrujące o zasięgu ponad 500 km. Iskandery mogą przenosić ładunki nuklearne.

onet.pl

Zobacz także:

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY