Rodacy-Rodakom – “Jeden naród ponad granicami”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Rodacy

/ fot. Młodzież Wszechpolska Białystok

Rodacy-Rodakom to wszechpolska inicjatywa. Jej celem jest wsparcia rodaków i polskiego dziedzictwa pozostałego na Kresach Wschodnich po przesunięciu granicy II RP. Rokrocznie począwszy od 2014 roku tysiące darów trafiają do rodaków za wschodnią granicą.

Geneza akcji sięga 2014 roku. Od samego początku przyjęto cel na dwóch płaszczyznach. Wsparcie materialne poprzez liczne dary oraz wsparcie formacyjne realizowane wyjazdami na Kresy i kultywowaniem polskiej tożsamości. Zbiórką na terenie kraju koordynuje Michał Mikucki, członek Młodzieży Wszechpolskiej z Białegostoku.

“Celem akcji Rodacy-Rodakom jest pomoc materialna i wzbudzanie polskości i patriotyzmu wśród Polaków na Kresach Wschodnich, a przede wszystkim na Wileńszczyźnie, chociaż akcja w różnych latach obejmowała również Ukrainę i Białoruś.” – krótko i treściwie opisuje Michał.

Rąk do pomocy nie brakuje, dlatego “…działamy na terenie całej Polski, współpracują z nami inne stowarzyszenia jak i po prostu osoby chętne. Wśród wolontariuszy znajdują się m.in. działacze Młodzieży Wszechpolskiej czy innych organizacji narodowych i patriotycznych.” – relacjonuje Mikucki.

Rodacy za granicą jak nikt inny rozumieją idee inicjatywy. Stąd współpracują z Rodacy-Rodakom poprzez własną, młodzieżową organizację patriotyczną o nazwie “Ruch Młodzieży Polskiej” na Wileńszczyźnie.

Clou inicjatywy R-R jest “Wyprawka dla Kresowiaka”, która opiera się na zbieraniu w Polsce pomocy naukowych i wysyłaniu ich młodym Kresowianom. Do tego dochodzą między innymi konkursy.

W ubiegłym roku zebrano blisko 80 tysięcy artykułów szkolnych dla młodych Kresowiaków.

Dowiadujemy się o dodatkowej aktywności stowarzyszenia.  “Oprócz tego stowarzyszenie zajmuje się jeszcze spontanicznymi akcjami i wyjazdami na Wileńszczyznę, gdzie m.in. pomagaliśmy w organizacji Marszu Niepodległości, sprzedawaniu flag na Święto Flagi i Święto Konstytucji 3. maja czy akcji rozdawania słodyczy dla dzieci na Mikołajki.”

Poniżej przytoczono film Ruchu Młodzieży Polskiej z akcji “Polska flaga w polskim domu”. Pomagali w niej również wolontariusze z Rodacy-Rodakom.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY