Premier Ukrainy komentuje przepisy ustawy o IPN dotyczące banderyzmu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Wadim Czuprina / CC BY-SA 4.0

Nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej nie dotyczyła tylko kwestii przypisywania zbrodni III Rzeszy Narodowi Polskiemu, ale również penalizowłą banderyzm. Dzisiaj skomentował ją premier Hrojsman. Odpowiadając na pytania dziennikarzy, powiedział że Ukraina nie jest skłonna do zaostrzania relacji z zachodnim partnerem.

Ukraina nie jest nastawiona na zaostrzanie stosunków z partnerami. Wierzę, że istnieje wiele delikatnych kwestii, których może nie należy podnosić, by nie tworzyć okazji do konfliktów – stwierdził premier.

Nie powinniśmy żyć według tego, co było kiedyś, ale co możemy razem teraz zrobić. Jestem za dobrosąsiedzkimi relacjami i kategorycznie przeciw temu, co może zepsuć te relacje – stwiedził premier

Penalizacja banderyzmu

Czyn ten będzie zagrożony karą pozbawienia wolności do 3 lat. Projekt ustawy został złożony przez posłów klubu Kukiz ’15.

Za przyjęciem projektu Kukiz’15 opowiedzieli się wszyscy posłowie tego klubu, wszyscy posłowie PiS oraz PSL. Projekt poparło także koło Wolni i Solidarni. Od głosu wstrzymał się jedynie przewodniczący tego koła Kornel Morawiecki. Ustawę poparło także 2 posłów Platformy Obywatelskiej i 5 Nowoczesnej.

Przyjęta dziś ustawa dotyczy określenia definicji zbrodni ukraińskich nacjonalistów i ukraińskich formacji kolaborujących z III Rzeszą, a także wprowadzenia możliwości prowadzenia, na podstawie art. 55 ustawy o IPN, postępowań karnych przeciwko osobom zaprzeczającym sprawstwu tych zbrodni.

dzienniknarodowy.pl/medianarodowe.com

Zobacz też

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY