Kongresmeni z USA apelują do prezydenta Dudy o weto ustawy o IPN: Ustawa może mieć “mrożące efekty” dla dialogu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. pixabay

Ośmioro kongresmenów z ponadpartyjnej grupy zadaniowej Kongresu USA ds. zwalczania antysemityzmu skierowało do prezydenta Dudy list, w którym zaapelowano o weto ustawy o IPN.

Sygnatariusze wyrażają zaniepokojenie, iż ustawa penalizowałaby nawiązania do polskiego współudziału w nazistowskich zbrodniach wojennych przeciwko Żydom podczas okupacji Polski w czasie drugiej wojny światowej.

Kongresmeni mają ponadto obawy, iż ustawa może mieć “mrożące efekty” dla dialogu, nauki i odpowiedzialności w Polsce wobec Holocaustu. Nie podoba im się również fakt, iż Sejm przyjął ustawę w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holocaustu, dniu, w którym świat otwarcie mówi o potwornościach Holokaustu, by zapewnić, że takie okrucieństwa nigdy się nie powtórzą.

Autorzy akcentują co prawda fakt, iż Polska bardzo ucierpiała z powodu niemieckiej okupacji, a ponad 6,6 tys Polaków uznano za Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Wskazują przy tym jednak na liczne udokumentowane przypadki Polaków wspomagających nazistów, bezpośrednio i pośrednio, w mordowaniu niewinnych Żydów.

 

niezalezna.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY