Nowe badania Oxfam International. 8 osób bogatszych niż pół świata

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Agencja Oxfam International przeprowadziła nowe badania. Według jego wyniku 8 najbogatszych ludzi świata ma w swoich rękach majątek równy stanowi materialnemu biedniejszej połowy świata.

Z tego wynika że 8 osób ma tyle pieniędzy co 3.6 miliarda ludzi. Od zeszłego roku przepaść między biednymi a bogatymi powiększyła się. By osiągnąć taki wynik badania jak w tym roku, gdzie potrzebne było do tego 8 osób, w roku minionym trzeba było do tego 62 najbogatszych ludzi na świecie!

Według raportu tej organizacji 3,6 mld najbiedniejszych ludzi na świecie jest w posiadaniu ok. 426 mld dol. To tyle co 8 najbogatszych. Listę zamieszczamy poniżej.

  • 1. Bill Gates, założyciel Microsoftu (75 mld dol. majątku)
  • 2. Amancio Ortega, twórca sieci Zara (67 mld dol.)
  • 3. Warren Buffett, inwestor giełdowy, założyciel Berkshire Hathaway (60,8 mld dol.)
  • 4. Carlos Slim Helu, magnat telekomunikacyjny, właściciel Grupo Carso (50 mld dol.)
  • 5. Jeff Bezos, założyciel i prezes Amazona (45,2 mld dol.)
  • 6. Mark Zuckerberg, prezes i współzałożyciel Facebooka (44,6 mld dol.)
  • 7. Larry Ellison, współzałożyciel i prezes Oracle (43,6 mld dol.)
  • 8. Michael Bloomberg, założyciel i prezes agencji Bloomberg (40 mld dol.)

– To nieprzyzwoite, że tak wielki majątek jest w rękach tak niewielu ludzi, podczas gdy 10 proc. ludzi musi żyć za mniej niż 2 dol. dziennie. Nierówność wpycha w pułapkę biedy miliony, niszcząc społeczeństwa i podkopując demokrację – komentował wyniki badania Winnie Byanyima, dyrektor zarządzający Oxfam International.

Powiększenie dysproporcji nie wynika ze zmian co do minionego roku, a nowych danych nt. rozbieżności majątkowych, szczególnie z Indii i Chin. Gdyby je zastosować do zeszłorocznych rozliczeń, wyszłoby, że biedniejsza połowa ludzkości ma tyle majątku co 9 najbogatszych, a nie 62. Tu widzimy, że zwiększyła się ta dysproporcja, jednak nie tak drastycznie, jak początkowo podano.

Obliczenia zostały oparte na danych Credit Suisse o rozbieżnościach majątkowych oraz amerykańskiego Forbesa, w zakresie wyceny majątku miliarderów.

Fobres.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY