Kontrowersyjne słowa papieża: “Chrześcijanie różnych wyznań są tą samą rodziną “

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Ojciec Święty

Papież Franciszek / fot. Jeffrey Bruno, wikimedia commons

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan dobiega końca. Wydarzenie to, zwłaszcza w kręgach tradycyjnych, budzi spore kontrowersje. W dniu wczorajszym papież Franciszek spotkał się w Rzymie z przedstawicielami innych “kościołów” chrześcijańskich.

Na wstępie papież wraz z kard. Kurchem Kochem oraz przedstawicielami: Patriarchatu Ekumenicznego – metropolitą Genadiuszem i arcybiskupa Canterbury w Rzymie – abp. Bernardem Ntahoturiem udali się do krypty, w której złożone są relikwie św. Pawła, gdzie miała miejsce wspólna modlitwa. Następnie papież rozpoczął sprawowanie nieszporów.

W czasie homilii natomiast Franciszek odwołał się do pieśni dziękczynnej Izraelitów za przejście przez Morze Czerwone. Podkreślał, iż jest to pieśń dziękczynna całej wspólnoty chrześcijańskiej. Ojcowie Kościoła widzieli w niej natomiast analogię do chrztu i zbawienia.

Wszyscy chrześcijanie przeszli przez wody chrztu, a łaska sakramentu zniszczyła naszych wrogów – grzech i śmierć… Dzielimy się podstawowym doświadczeniem: łaską Boga, Jego miłosierdziem zdolnym, by nas zbawić. I właśnie dlatego, że Bóg dokonał w nas tego zwycięstwa, razem możemy wyśpiewywać Jego chwałę – mówił papież.

Kiedy mówimy, że uznajemy chrzest chrześcijan innych tradycji, wyznajemy, że także oni otrzymali przebaczenie Pana i działającą w nich Jego łaskę. I przyjmujemy ich kult jako autentyczny wyraz uwielbienia za to, czego Bóg dokonuje. Pragniemy zatem razem się modlić, jeszcze bardziej jednocząc swe głosy. I nawet gdy oddzielają nas rozbieżności, uznajemy, że należymy do ludu odkupionych, do tej samej rodziny braci i sióstr umiłowanych przez jedynego Ojca – dodał.

gosc.pl

Zobacz także:

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY