Mistrzostwa Świata w Rosji na celowniku islamskich terrorystów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W czasie Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji w tym roku może dojść do zamachów terrorystycznych – ostrzegają eksperci jednej z brytyjskich firm konsultingowych. Według portalu „Islam Today”, bojownicy z Państwa Islamskiego będą chcieli wykorzystać towarzyszący zawodom medialny przekaz do powrotu na pierwsze strony gazet.

Wykorzystywanie dużych skupisk ludności i imprez masowych do organizacji aktów terroru stało się jedną z metod walki z porządkiem publicznym w krajach, które islamiści obierają sobie za cel ataku. Jednym z pierwszych ataków terrorystycznych przy okazji zawodów sportowych był zamach w Monachium w 1972 roku w czasie letnich igrzysk olimpijskich. Wówczas członkowie palestyńskiej organizacji „Czarny Wrzesień” wzięli 11 zakładników – członków reprezentacji Izraela. W wyniku strzelaniny zginęło 11 żydowskich sportowców, jeden niemiecki policjant oraz pięciu z ośmiu terrorystów.

W ostatnich latach muzułmańscy ekstremiści w swoich akcjach częściej stosują podkładane w miejscach publicznych i odpalane zdalnie ładunki wybuchowe oraz zamachy samobójcze, licząc na zwiększenie liczby ofiar i tym samym na wzbudzenie większego strachu przed swoimi organizacjami. Akty terroru służą bowiem nie tylko osiąganiu doraźnych stanów destabilizacji porządku publicznego, ale przede wszystkim budowaniu popularność organizacji terrorystycznych w środowiskach kształconych w postawach ekstremistycznych. To ułatwia im między innymi pozyskiwanie sponsorów i nowych członków.

Zobacz także:

Rosja ze względu na walkę z Państwem Islamskim w Syrii oraz wpływanie na postsowieckie państwa Azji Centralnej stała się krajem wobec którego islamiści wielokrotnie deklarowali wrogie zamiary.

Przyjazd do Rosji wielu ludzi – zawodników i kibiców – na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018, będzie dla służb bezpieczeństwa tego państwa wielkim wyzwaniem logistycznych i testem zdolności do stawienia oporu ekstremistom. Pojawić się oni mogą bowiem wśród przyjezdnych, ale zagrożenie radykalnym islamem jest od lat także wewnętrznym problemem samej Rosji. Według brytyjskich analityków, cytowanych przez „Islam Today”, ryzyko aktów terroru zwiększa udział w Mundialu 2018 reprezentacji oraz kibiców z Iranu i Arabii Saudyjskiej.

/ pch24.pl /

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY