IPSOS: Ruch Narodowy z największym poparciem wśród Polaków w wieku 19-28 lat

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

KOD, Rodzina Radia Maryja i Czarny Protest cieszą się największą popularnością wśród młodych Polaków. Na partię Wolność zagłosowałoby aż 15 procent mężczyzn w wieku 18-39 i 0 procent kobiet w tym samym wieku – wynika z sondażu Ipsos dla OKO.press

 

Ipsos na zlecenie OKO.press zbadał, jakie organizacje społeczno-polityczne cieszą się największą popularnością wśród młodych Polaków.

Do wyboru dano badanym tylko te, które biorą aktywny udział w aktualnych sporach politycznych.

Najwięcej zwolenników wśród ogółu pytanych ma Komitet Obrony Demokracji – 10 proc. ankietowanych najchętniej zaangażowałby się właśnie w ten ruch.

Tuż za nim uplasowały się z wynikiem 9 pkt. proc. Rodzina Radia Maryja i Czarny Protest.

Na kolejnych pozycjach znalazły się Kluby Gazety Polskiej i Ruch Narodowy – 7 i 6 pkt. proc.

W działania Obywateli RP i Greenpeace zaangażowałby się po 5 proc. ankietowanych, a Akcję Demokracja chętnie wsparłby tylko 1 proc.

Zobacz także:

Rozbieżne są wskaźniki poparcia poszczególnych organizacji między najmłodszymi (18-29) i najstarszymi (60+) badanymi.

W tej pierwszej grupie największym uznaniem cieszy się Ruch Narodowy (13 proc.), Czarny Protest (12 proc.) i Rodzina Radia Maryja (11). W drugiej – Rodzina Radia Maryja (15), KOD (15) i Kluby Gazety Polskiej (10).

Z sondażu wynika, że w kwestii poparcia dla poszczególnych organizacji zauważalna jest specyficzna wojna płci. Ruch Narodowy wybiera 11 proc. mężczyzn i zaledwie 2 proc. kobiet. Czarny Protest popiera 14 proc. kobiet i tylko 3 proc. mężczyzn.

Te wybory są jeszcze bardziej znaczące w najmłodszej grupie badanych. Wśród respondentów w wieku 18-39 Na Ruch Narodowy wskazuje 15 procent mężczyzn, a Czarny Protest popiera 20 procent kobiet.

Różnica ta jest jest jeszcze bardziej widoczna w pytaniu dotyczącym wyborów partii politycznych. I tak na przykład na partię Janusza Korwin-Mikkego swój głos oddałoby 15 procent mężczyzn w wieku 18-39 i ani jedna kobieta w tym samym wieku.

Sondaż IPSOS dla OKO.press 12-14 stycznia 2018, metodą CATI (telefonicznie), na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1017 osób. 

/ rp.pl / medianarodowe.com / twitter.com

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY