Rosja testuje nowy granatnik maszynowy. Może on trafić do uzbrojenia w tym roku

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. Witalij W. Kuzmin

Rosja kończy próby wojskowe (funkcjonalno-użytkowe) nowego 40-mm granatnika maszynowego AGS-40 Bałkan. Może on trafić do uzbrojenia w 2018 roku.

Granatnik ma zastąpić starsze konstrukcje – GS-17 Płamja i AGS-30. Znaczącą zmianą będzie zwiększenie kalibru amunicji z 30 do 40 mm, co przekłada się na parametry bojowe. Dyrektor generalny rosyjskiego koncernu TIEChMASz, poinformował, że granatnik maszynowy AGS-40 Bałkan przechodzi obecnie wojskowe próby poligonowe.

Co ciekawe, Rosjanie deklarują, że granaty są o wiele bardziej efektowne. Zasięg maksymalny wzrósł w tym przypadku z 2,3 km do 2,5 km.  Można oczekiwać, że nowa konstrukcja będzie wykorzystywana głównie jako uzbrojenie pojazdów. Jednak broń jest dostępna także z podstawą pozwalająca na wykorzystanie jej jako broni zespołowej.

Nowa konstrukcja rodziła się od blisko 40 lat. Prace rozpoczęto już w roku 1980 w Centralnym Biurze Badawczo-Projektowym Broni Sportowej i Myśliwskiej CKIB SOO w Tule. Powstał wtedy granatnik maszynowy TKB-0134 Kozlik z amunicją bezłuskową 40 mm 7P39. Prace zawieszono pod koniec lat 1980. z powodów ekonomicznych i rozpadu ZSRR.

Defence24.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY