Bp Athanasius Schneider: katolicka nauka o małżeństwie jest niezmienna

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Bp Athanasius Schneider, biskup pomocniczy w Astanie, zabrał głos w sprawie grudniowej decyzji papieża Franciszka o publikacji listu do biskupów Buenos Aires w Acta Apostolica Sedis.

Instrukcje do biskupów Buenos Aires nie wyrażają bezpośrednio herezji- komentuje biskup pomocniczy w wywiadzie dla “Rorate Caeli”- Pozwalają jednak w indywidualnych przypadkach, by tak zwani rozwiedzeni w nowych małżeństwach otrzymywali Komunię, nawet jeśli nie zamierzają powstrzymać się od kontaktów z osobami niebędącymi ich małżonkami. W tym przypadku wspomniane instrukcje pastoralne zaprzeczają w praktyce i niebezpośrednio objawionej przez Boga prawdzie o nierozerwalności małżeństwa- dodaje.

Przypomnijmy, iż na początku 2018 roku bp Schneider wraz arcybiskupem Astany Tomaszem Petą i Janem Pawłem Lengą, emerytowanym arcybiskupem z Karagandy, opublikowali  “Wyznanie niezmiennych praw dotyczących sakramentu małżeństwa”- W świetle pastoralnych norm sprzeciwiających się Bożemu Objawieniu z jego absolutnym zakazem rozwodu, a także sprzeciwiających się nauczaniu i sakramentalnej praktyce nieomylnego zwyczajnego i powszechnego Magisterium Kościoła, zostaliśmy zmuszeni w sumieniu, jako następcy apostołów, do podniesienia głosu i powtórzenia niezmiennej doktryny i praktyki Kościoła dotyczącej nierozerwalności sakramentalnego małżeństwa- tłumaczy biskup.

Duchowny przypomniał również, iż papież nie może wykorzystywać swojej władzy do tworzenia nowych prawd wiary ani sakramentalnej dyscypliny. Dodał, iż opublikowanie wspomnianego wyżej dokumentu nie stanowi naruszenia zasady “prima sedes a nemine iudicatur”, zakazującej sądzenia biskupa Rzymu. Biskupi wystąpili bowiem nie jako sędziowie, ale jako “koledzy” papieża Franciszka.

Biskup zalecił katolikom, aby w trudnych czasach sięgnęli do Magisterium Kościoła. Przywołał encykliki „Pascendi” świętego Piusa X, „Casti connubii” Piusa XI, „Humani Generis” Piusa XII, „Humanae vitae” Pawła VI. Przypomniał również, iż Kościół znajduje się w rękach Boga i to w Nim należy pokładać nadzieję na rozwiązanie kryzysu.

pch24.pl

Zobacz także:

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY