Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych ufundował tablicę upamiętniającą wyzwolenie niemieckiego obozu koncentracyjnego

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. ZŻNSZ

Członkowie Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w dniu 10 stycznia 2018 r. wmurowali tablicę upamiętniającą wyzwolenie niemieckiego obozu koncentracyjnego przez Brygadę Świętokrzyską Narodowych Sił Zbrojnych w Holiszowie w Republice Czeskiej. Jest to pierwsza polska tablica pamiątkowa umieszczona w tym miejscu. Tablica jest w trzech językach: czeskim, polskim i angielskim.

Treść pamiątkowej tablicy przedstawia się następująco – W tym miejscu dniu 5.05.1945 roku polscy żołnierze z Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych wyzwolili 1000 więźniarek z niemieckiego obozu koncentracyjnego w Holiszowie. W tym uratowali 280 Żydówek przed spaleniem żywcem przez SS.

Polska tablica pamiątkowa, ufundowana przez Związek Żołnierzy NSZ, zawiera w sobie małą tabliczkę ufundowaną przez społeczeństwo miasta Holiszów. Nasi czescy przyjaciele pierwsi upamiętnili wyzwolenie niemieckiego obozu koncentracyjnego przez polskich żołnierzy z Narodowych Sił Zbrojnych.

To niezwykle ważne wydarzenie dla polskiej polityki historycznej i wizerunku Polaków na całym świecie, pokazujące na niepodważalnych faktach stosunek Polskiego Państwa Podziemnego i Narodu polskiego do niemieckiej polityki holokaustu i niemieckich obozów koncentracyjnych. Tablica upamiętni wydarzenia, których przypominanie broni nas przed niesłusznymi oskarżeniami i roszczeniami oraz obala negatywne i fałszywe stereotypy o Polakach na Zachodzie. – stwierdził Karol Wołek, Prezes Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

5 maja 1945 r. żołnierze Brygady Świętokrzyskiej wyzwolili niemiecki obóz koncentracyjny Holleischen (filia KL Flossenbürg) w Holiszowie k. Pilzna. Oswobodzono około 1000 kobiet: 400 Francuzek, 280 Żydówek, 167 Polek, Czeszki, Holenderki, Belgijki, Rumunki, Jugosłowianki, Rosjanki i wiele innych narodowości. Niemieckie dowództwo obozu z SS planowało spalenie żywcem więźniarek pochodzenia żydowskiego przed wejściem wojsk amerykańskich. Pod barak z Żydówkami podłożono substancje łatwopalne i czekano na rozkaz podłożenia ognia. Udana akcja Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych ocaliła więźniarkom obozu życie.

Oprócz wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Holiszowie, Brygada Świętokrzyska oswobodziła około 10 000 cudzoziemskich robotników przymusowych, których Niemcy zmuszali do pracy w przemyśle i traktowali jak niewolników. Polska brygada rozbijała także niemieckie jednostki wojskowe i likwidowała organizowane przez Niemców zasadzki na żołnierzy amerykańskich. Na przykład wzięła do niewoli sztab jednego z korpusów niemieckich, a następnie przekazać jeńców Amerykanom. Za wspólną z Amerykanami walkę przeciw Niemcom, żołnierze brygady NSZ, jako jedyni mieli prawo nosić na swoich mundurach naszywki 2 Dywizji Piechoty Armii USA „Indian Head”.

Przed nami przygotowania do uroczystości 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Holiszowie. Jeśli jako Związek Żołnierzy NSZ nadamy uroczystości status państwowy i międzynarodowy, z obecnością najwyższych urzędników państwowych, to zostanie zauważona na świecie, a wraz z nią stanie się znany fakt wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego przez Polaków. Do tego momentu zmierzaliśmy konsekwentnie od 4 lat i pokonaliśmy wszystkie przeciwności, które stały nam na drodze. Jako organizacja społeczna przetarliśmy zagranicą szlaki dla instytucji państwowych Rzeczypospolitej Polskiej – dodał Karol Wołek.

NSZ

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY