Macron faszystą? Francja wprowadza ustawę zaostrzającą prawo migracyjne

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Francuski minister spraw wewnętrznych Gerard Collomb oświadczył, że nowa ustawa imigracyjna zakłada tworzenie nowych miejsc w ośrodkach dla uchodźców, ale ograniczy napływ imigrantów.

Collomb w wywiadzie jaki w niedzielę ukazał się w dzienniku „Le Parisien” bronił rozwiązań jakie wprowadza nowa ustawa imigracyjna. Prawo jest krytykowane nawet przez część rządzącej partii prezydenckiej La Republique en Marche (LREM) z powodu zbyt ostrego podejścia do imigrantów ekonomicznych.

Francja powinna przyjmować uchodźców, ale nie może przyjąć wszystkich migrantów ekonomicznych – tłumaczył minister, wskazując, że w 2017 roku ponad 100 tys. osób prosiło we Francji o azyl, a kolejnych 85 tys. migrantów nie zostało wpuszczonych do kraju.

Nie da się w sposób godny przyjąć w ciągu roku 185 tys. osób. To miasto wielkości Rennes! – podkreśla Collomb. Francuski szef resortu spraw wewnętrznych zapowiedział tworzenie nowych miejsc w ośrodkach dla uchodźców, a także szybką budowę kolejnych tego typu centrów. Dodał także, że skróceniu do około sześciu miesięcy zostanie czas rozpatrywania wniosków o azyl.

Deputowany LREM Aurelien Tache ma ponadto przygotować program ułatwiający przybyszom zaadaptowanie się do życia we Francji, w ramach którego wydłuży się kurs nauki języka; projekt przewiduje też zapewnienie uchodźcom mieszkań i dostępu do kształcenia zawodowego – obiecał Collomb.

Minister zapewnił także, że w każdym z 18 regionów administracyjnych Francji powstanie przynajmniej 200 nowych miejsc w centrach dla uchodźców.

Na pytanie dziennikarzy, rząd rozważa ustępstwa, kiedy dojdzie do debaty w parlamencie nad nową ustawą imigracyjną, Collomb podkreślił, że chociaż „istnieją możliwości modyfikowania” to jednak „nie ma mowy o zmianie jego ogólnej orientacji”.

Prezydent Francji Emmanuel Macron na początku swojej kadencji zapowiadał modyfikację przepisów imigracyjnych. Stwierdził wówczas, że jest to jedno ze szczególnie trudnych zadań stojących przed jego rządem. Teraz Macron jest atakowany i nawet nazywany “faszystą”:

 

Podczas swojego pierwszego orędzia noworocznego po objęciu urzędu prezydenta Macron oświadczył, że Francja będzie wciąż przyjmować uchodźców i imigrantów, ale nie bez jasno określonych zasad.

/ kresy.pl / rmf24.pl / medianarodowe.com / twitter.com /

Zobacz także:

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY