Szczecińscy naukowcy zidentyfikowali szczątki polskiego lotnika z II wojny światowej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. mkidn.gov.pl

Szczecińscy naukowcy zidentyfikowali szczątki polskiego lotnika z z 308. Dywizjonu Myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.

Polak to por. Tadeusz Stabrowski. Był pochowany na cmentarzu we Francji, w Le Crotoy. Porucznik jest pierwszy żołnierzem, którego zidentyfikowano metodami genetycznymi przez stronę polską.

Na sukces złożyła się bardzo dobra jakość materiału genetycznego i dostęp do materiału porównawczego od syna por. Stabrowskiego. Nie udałoby się jednak, gdyby nie doskonałe przygotowanie tła historycznego przez specjalistów i pasjonatów historii, współpracujących z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego – powiedział Andrzej Ossowski.

Porównawcze badania genetyczne odbywały się w Katedrze Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, gdzie wcześniej zabezpieczono DNA od rodzin czterech lotników, którzy stracili swe życie w okolicach Le Crotoy przed 12 kwietnia 1943 roku.

Tadeusz Stabrowski urodził się 16 maja 1917 r. w Łubinówce nad Donem. Ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Lotnictwa w Dęblinie. W 1939 r. zameldował się w 4. Pułku Lotniczym w Toruniu. W trakcie działań wojennych, po internowaniu w Rumunii, dotarł do Wielkiej Brytanii. Tam służył w 258 Dywizjonie Myśliwskim RAF, następnie 317 „Wileńskiego” DM. W 1941 r. został przeniesiony do 308. „Krakowskiego” Dywizjonu Myśliwskiego, który wcześniej poniósł duże straty.

mkidn.gov.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY