Polska niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Flaga ONZ

Flaga ONZ / fot. msz.gov.pl

Od 1 stycznia 2018 roku Polska będzie miała przez następne dwa lata swojego przedstawiciela w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Polska została wybrana do Rady Bezpieczeństwa ONZ 2 czerwca 2017 roku prawdopodobnie dzięki poparciu Stanów Zjednoczonych. 

We wtorek w Nowym Jorku odbyła się oficjalna ceremonia polegająca na wniesieniu polskiej flagi w siedzibie ONZ. Rada Bezpieczeństwa podczas najbliższych spotkań zajmie się takimi sprawami jak: sytuacja w Syrii, Afganistanie i Demokratycznej Republice Konga. Od powstania ONZ w 1945 roku Polska będzie członkiem Rady już po raz szósty. Ostatni raz piastowała tę funkcję w latach 1996-1997.

Rada Bezpieczeństwa jest jednym z głównych organów Organizacji Narodów Zjednoczonych. Do jej głównych (oficjalnych) celów należy dbanie o utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa na świecie.

Rada Bezpieczeństwa ONZ liczy łącznie 15 członków. Pięciu z nich to członkowie stali – są to Stany Zjednoczone, Rosja, Francja, Wielka Brytania oraz Chiny. Każde z tych państw posiada prawo weta. Ponadto wybieranych jest dziesięciu członków rotacyjnych. Są oni wybierani na dwuletnią kadencję, po pięciu członków w jednym roku i po jednym z każdego z 10 rejonów świata. Polska została wybrana z Europy Wschodniej, a wraz z Polską 1 stycznia 2018 roku kadencję rozpoczną Kuwejt, Gwinea Równikowa, Peru oraz Wybrzeże Kości Słoniowej.

Członkowie niestali są wybierani przez Zgromadzenie Ogólne (organ reprezentujący wszystkie państwa członkowskie. Ich kadencja trwa dwa lata. Rada Bezpieczeństwa posiada kompetencje w dziedzinie nakładania sankcji ekonomicznych. Do przegłosowania uchwały potrzebna jest większość 9 głosów (na 15 członków).

narodowcy.net/medianarodowe.com

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY