Niezwykłe znalezisko w bydgoskiej katedrze. Odkryto około 800 zabytkowych przedmiotów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. pixabay

Prace archeologiczne w katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy dobiegły końca. Odnaleziono około 800 zabytkowych przedmiotów, między innymi monety z XVII wieku, figury Matki Bożej, krzyżyk, medalik, ozdobny czepiec czy broszkę z szafirami i rubinami.

Ks. prałat Stanisław Kotowski, proboszcz katedry oraz dyrektor Muzeum Diecezjalnego, zapewnia iż wszystkie przedmioty zachowane są w idealnym stanie, a ich szacowana wartość wynosi ok. 3,5 mln złotych.

Na znalezisko natrafiono podczas prac w prezbiterium świątyni po wcześniejszym odkryciu posadzki. – Monety pochodzą z XVII wieku, są datowane m.in. na 1611 i 1645 rok i noszą wizerunek Jana Kazimierza. Są gdańskie dukaty oraz monety holenderskie – informuje ks. Kotowski.

Precjoza były zgromadzone w drewnianej skrzynce, która przez lata uległa zniszczeniu. Pozostały tylko okucia. Podczas prac archeolodzy natrafili również na krypty. W jednej z nich znajduje się zdobiona trumna.

Znalezione rzeczy zostały prawdopodobnie schowane przed najeźdźcami w czasie potopu szwedzkiego około połowy XVII wieku. Wiemy, że znalazł się ktoś, kto chciał ukryć przed Szwedami majątek sporej wartości. Z pewnych nieznanych nam powodów nie zdołał tego odzyskać, a nam udało się to odkryć w trakcie prowadzonych w prezbiterium katedry badań archeologicznych. Te odkrycia na pewno wzbogacają historię naszego miasta- tłumaczy wojewódzki konserwator Sambor Gawiński.

Znalezisko zostanie przekazane w depozyt miejscowego Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego.

 

pch24.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY