Papież Franciszek: “Kościół jest zaprojektowany ad extra tylko w takim stopniu, w jakim pozostaje związany z posługą Piotrową”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Kuria jest (…) związana wewnętrznie i od samego początku, z pierwotnym urzędem Biskupa Rzymu w Kościele, to znaczy z „uświęconą” wolą Chrystusa Pana dla dobra całego Kościoła – mówił Franciszek 21 grudnia. – Kościół ze swej natury jest zaprojektowany ad extra tylko w takim stopniu, w jakim pozostaje związany z posługą Piotrową, służbą słowu Bożemu i głoszeniu Ewangelii– takie słowa skierował dziś papież Franciszek do członków Kurii Rzymskiej.

Papież dodał również, iż gdy “komunia z Piotrem” nie ma miejsca, wówczas zawsze pojawiają się różnego rodzaju intrygi, które w końcowym efekcie prowadzą do egocentryzmu. „Nowotwór” ten powoduje, że ludzie służący Kościołowi tracą radość z Ewangelii, radość dzielenia się Chrystusem i życia w ścisłej relacji z Nim; tracą wspaniałomyślność ducha poświęcenia.

Ojciec Święty podkreśla również konieczność reformy Kurii Rzymskiej, która będzie trwała jednak bardzo długa. Wymaga ona bowiem ogromnej wrażliwości, ponieważ Kuria jest starą, czcigodną instytucją złożoną z ludzi różnych kultur, języków i o różnej mentalności.

Papież ostro napiętnował tych, którzy mają służyć Kościołowi przy reformie Kurii, ale nie rozumieją idącej za tym odpowiedzialności- Następnie, gdy są po cichu odsunięci na boczny tor niesłusznie ogłaszają się męczennikami systemu, niedoinformowanego papieża, starej gwardii (…), zamiast wyznawać mea culpa- komentuje Ojciec Święty.

Ojciec Święty wyjaśnił także rolę nowo utworzonej trzeciej sekcji Sekretariatu Stanu, zwanej „Sekcją Sztabu Dyplomatycznego”, która została ustanowiona w celu udzielenia dodatkowego wsparcia duchowego mężczyznom i kobietom pracującym w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej.

 

pch24.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY