Powraca sprawa łódzkiego drukarza. Jest wniosek do Trybunału Konstytucyjnego

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP Kodeksu Wykroczeń w części, w jakiej przewiduje karę za odmowę świadczenia usługi bez uzasadnionej przyczyny. Chodzi przede wszystkim o głośną sprawę łódzkiego drukarza skazanego przez sąd za odmowę druku plakatów fundacji LGBT. 

Prokurator Generalny uważa, że art. 138 kodeksu wykroczeń, który przewiduje karę za odmowę świadczenia usługi łamie konstytucyjną zasadą proporcjonalności. Jest nadmierną ingerencją i represją, która nie jest w tym przypadku niezbędna, gdyż wystarczające są tu środki cywilnoprawne. – czytamy w komunikacie prokuratury.

W uzasadnieniu wniosku Ziobro przywołuje prawomocny wyrok Sądu Rejonowy dla Łodzi – Widzewa z 31 marca 2017 r. skazujący łódzkiego drukarza, który z powodu swych przekonań odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT i wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi, który utrzymał w mocy orzeczenie sądu I instancji. W sprawie tej we wrześniu 2017 r. Prokurator Generalny skierował do Sądu Najwyższego kasację od wyroku w sprawie drukarza, który z powodu swych przekonań odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT i wniósł o jego uniewinnienie.

pk.gov.pl 
Dodano w Bez kategorii

POLECAMY