Mateusz Morawiecki: jestem zbudowany tempem zmian kadrowych w polskiej armii

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. flickr.com

Jestem zbudowany tempem zmian kadrowych w polskiej armii, w czasach III Rzeczpospolitej nigdy nie zachodziły w tak szybko – podkreślił dziś podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Premier poproszony przez dziennikarzy o ocenę zmian w polskiej armii odniósł się m.in. do kwestii modernizacji technologicznej. Ocenił, że nie należy przeprowadzać zmian w tym zakresie w pośpiechu. – Obowiązuje tutaj zasada co nagle to po diable. To są tak drogie i skomplikowane przetargi, że należy dać naszym negocjatorom czas na to, żeby pojawiły się też oferty konkurencyjne wobec siebie – zaznaczył.

Morawiecki zwrócił uwagę, że przetargi na zakup nowoczesnego sprzętu wojskowego opiewają na sumy rzędu kilkudziesięciu milionów złotych. Dodał, że jest wstrzemięźliwy w ocenach dotychczasowych wyników modernizacji armii. – Polegam na tym, że są to przetargi przeprowadzane uczciwie z solidną ewaluacją wszystkich parametrów dotyczących siły bojowej i odpierania ataków; ale również żeby wartość sprzętu odpowiadała pieniądzom, które płacimy – powiedział.

Podkreślił, że duże znaczenie ma polonizacja technologii wojskowej. – Polonizacja niektórych technologii, czyli transfer technologii, czyli offset. Są to zagadnienia skomplikowane, wielowątkowe, ale dobrze prowadzone – ocenił.

Z 20 mld zł przeznaczonych w tegorocznym budżecie obronnym na modernizację techniczną 13 mld zł zostało wydanych w polskich zakładach – powiedział dziś w Krakowie szef MON Antoni Macierewicz.

Na modernizację zostało wydanych 20 mld zł, w tym 13 mld w polskich zakładach, na inwestycje i produkty zbrojeniowe zamawiane i dostarczane przez polskie zakłady – powiedział minister, podsumowując przedsięwzięcia modernizacyjne resortu obrony w ostatnich dwóch latach.

Podkreślił, że zrealizowano niemal wszystkie zaplanowane wydatki. Zapowiedział, że do samego końca roku przekaże kolejne informacje o umowach dotyczących modernizacji technicznej sił zbrojnych.

Jak podało MON, w ciągu ostatnich 2 lat zawarto 250 umów na modernizację na blisko 20 mld zł, w tym 160 z nich o wartości 13 mld zł, ulokowano w polskim przemyśle. Tegoroczny budżet MON wyniósł ponad 37 mld zł.

źródło: onet.pl

____________________

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY