Gowin o reformie sądownictwa: “Dla mnie sprawą fundamentalną jest byśmy ten spór rozstrzygnęli na naszym polskim gruncie”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, na antenie TVN24 zabrał dziś głos w sprawie reformy sądownictwa.

Gowin odniósł się do opinii amerykańskiego Departamentu Stanu, który wyrazić miał swoje zaniepokojenie sytuacją w Polsce- Myślę, że w najbliższym czasie dojdzie do spotkania na wysokim szczeblu i uda nam się przekonać naszych amerykańskich partnerów do tego, że wątpliwości podnoszone przez media, część komentatorów zachodnich są bezpodstawne- komentuje wicepremier.

Dla mnie sprawą fundamentalną jest byśmy ten spór rozstrzygnęli na naszym polskim gruncie, bez ingerencji zagranicznej- dodaje.

Wicepremier skomentował ponadto obecność w polskich sądach osób o komunistycznym rodowodzie- Jest mi bardzo przykro, że w polskich sądach orzekają sędziowie, którzy w czasach stanu wojennego ferowali drastyczne wyroki przeciwko opozycjonistom (…) są dziesiątki takich sędziów zarówno w Sądzie Najwyższym, jak i w niższych- tłumaczy.

Mamy wielu wybitnych sędziów i uważam, że przytłaczająca większość to ludzie uczciwi i dobrze wykonujący swoje zadania. Ale mamy kanały awansu, które nie promują takich sędziów. Dlaczego ministrowie sprawiedliwości (po 1989 r.) tak często się zmieniali. Bo natrafiali na gigantyczny opór ze strony środowiska sędziowskiego. Gdyby sędziowie w przeszłości byli otwarci na reformy przeprowadzane skalpelem to być może nie trzeba by było dzisiaj przeprowadzać tych reform nieco cięższym narzędziem- ocenia wicepremier.

 

niezalezna.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY