Imigranci wkradli się do polskiej ciężarówki. Kierowcy grozi kara

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Imigranci włamali się do ciężarówki Łukasza w okolicach francuskiego Calais. Polski kierowca nieświadomie przewiózł ich aż do Anglii. Dopiero podczas rozładunku okazało się, że nie jechał sam, a z obcymi, uzbrojonymi w dwudziestocentymetrowy nóż. – Chwyciłem klucz do kół, żeby się bronić, ale oni zwiali – opowiada kierowca. To nie koniec problemów polskiego kierowcy, bo mimo że przewiózł imigrantów nieświadomie, grożą mu surowe kary. 

Polskie firmy zdominowały rynek transportu ciężarowego w Europie, a Polacy to zdecydowanie najliczniejsza nacja wśród kierowców tirów. O napadach migrantów na polskie ciężarówki słychać wyjątkowo często.
Największe ryzyko, że ktoś włamie się do samochodu, jest na stacji benzynowej w samym Calais. – Słyszałem, że chłopaki się ostrzegali – opowiada Łukasz. Dlatego postanowił zatankować na stacji kilkadziesiąt kilometrów przed Calais. Wszystko wyglądało normalnie. – Nie widziałem, żeby ktoś biegał wokół samochodu. Wsiadłem i pojechałem dalej – relacjonuje kierowca.

 

Kierowcy, nawet jeżeli imigrantów wiozą nieświadomie, są narażeni na surowe konsekwencje. Pierwsza to mandaty nawet po 2 tysiące funtów za jednego nielegalnego imigranta i po 670 funtów za przewożenie osoby na pace. Kierowca nie wyjedzie, dopóki nie zapłaci. Potem prawdpodobnie nie wjedzie do kraju z powrotem, bo dostanie zakaz wjazdu. Do tego rozprawy sądowe, stres i mnóstwo straconego czasu.

 

Problemem jest również udowodnienie, że imigrantów wiozło się nieświadomie. Niektórzy kierowcy zarabiali na przemycaniu ich przez granicę. – Jak znajdą ich w Anglii, to potrafią powiedzieć, że zapłacili ci pieniądze za przewóz – opowiada Łukasz. – Najgorsze jest to, że chłopaki często mają gotówkę przy sobie, po kilkaset euro. Weź wtedy udowodnij, że miałeś te pieniądze wcześniej. Dlatego ja nie wożę ze sobą gotówki – podsumowuje.

 

Łukasz złożył już zeznania na policji, dlatego angielskie władze zdjęły mu zakaz opuszczania kraju. Teraz czeka na dalsze kroki angielskich służb.

źródło: wp.pl
__________________

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY