Ukraińcy uhonorują morderców Tadeusza Hołówki [+FOTO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Zabójcy polskiego posła Tadeusza Hołówki – Wasyl Biłas i Dmytro Danyłyszyn – zostaną uhonorowani przez Ukraińców we Lwowie. To kolejne upamiętnienie morderców polskiego polityka, wcześniej pomniki wystawiono im między innymi w Truskawcu i w Gródku Jagiellońskim w województwie (obwodzie) lwowskim.

Biłas i Danyłyszyn działali w Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, na polecenie kierownictwa OUN – w tym Romana Szuchewycza, późniejszego dowódcy UPA –  dokonali mordu na Hołówce 29 sierpnia 1931 roku w Truskawcu. Tadeusz Hołówko był politykiem orientacji pro-ukraińskiej, działaczem ruchu prometejskiego. W Truskawcu (obecnie Ukraina) spędzał urlop wypoczynkowy.

Polski sąd skazał obydwu Ukraińców na śmierć przez powieszenie. Wyrok wykonano 23 grudnia 1932 roku we Lwowie przy ulicy Gródeckiej 20, w tym właśnie miejscu Ukraińcy chcą uhonorować morderców Tadeusza Hołówki.   

Pomnik Wasyla Biłasa i Dmytro Danyłyszyna stoi w formie kamienia pamiątkowego w centrum Truskawca, gdzie dokonano mordu na Hołówce. Ich pomnik stoi również w Gródku Jagiellońskim, gdzie dokonali oni w okresie międzywojennym napadu na miejscową pocztę.

Ukraińscy mordercy są także bohaterami dla sympatyzującego z banderyzmem pułku Azow. W grudniu 2015 roku w Zdołbunowie na Wołyniu lokalne struktury Azowa zorganizowały prelekcję i turniej szachowy imienia Biłasa i Danyłyszyna.

Turniej szachowy im. Biłasa i Danyłyszyna, organizowany przez Azow. Plakat promujący wydarzenie, źródło: zdolbuniv.com

Pomnik OUN-owców (w tym Biłasa i Danyłyszyna), którzy uczestniczyli w napadzie na pocztę w Gródku Jagiellońskim w 1932 roku (obecnie Ukraina), źródło: wikipedia.org

Pomnik Wasyla Biłasa i Dmytro Danyłyszyna w Truskawcu (obecnie Ukraina), źródło: Isakowicz.pl

 

Źródła:

http://zdolbuniv.com/anonsy/u-zdolbunovi-vshanuyut-pamyat-vydatnyh-diyachiv-oun-bilasa-i-danylyshyna.html

http://vgolos.com.ua/news/chlenam_oun_bilasu_ta_danylyshynu_vstanovlyat_memorialnu_tablytsyu_u_lvovi_295129.html  

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY