Prezydent w specjalnym oświadczeniu poinformował, że podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Zaznaczył, że bardzo, bardzo różnią się” one od tych przedstawianych w lipcu. – Taką decyzję podjąłem. Głosy krytyki, które słyszę, zdumiewają mnie – powiedział.
Nie było jasne, czego będzie dotyczyć oświadczenie prezydenta. Głowa państwa nie trzymała jednak Polaków długo w niepewności. Już na samym początku wystąpienia Duda przyznał, ze podjął decyzję ws. ustaw o KRS i SN. Podkreślił, że je podpisze.
Nikt nie miał wątpliwości, że prezydenckie projekty ustaw o SN i KRS, to nie były te same ustawy, z którymi mieliśmy do czynienia w lipcu; w tych ustawach są bardzo, bardzo istotne różnice – powiedział.
Jak tłumaczył, rozwiązania, które przyjmie, służą demokratyzacji państwa i są przeciwieństwem oligarchizacji.
Z niesmakiem słucham wielu głosów elit o tym, że ustawy rzekomo upolitycznią KRS – zaznaczył. – Sędziowie nie są specjalną, najwyższą kastą, mają służyć obywatelom. I tego od nich oczekuję. Każda władza ma służyć obywatelom, to nasza podstawowa rola. I o taką refleksję apeluję do środowisk sędziowskich – dodał.
W odniesieniu do ustawy o SN powiedział z kolei, że zwiększy się liczba sędziów Sądu Najwyższego, a także, że powstaną nowe izby oraz instytucja skargi nadzwyczajnej, która jego zdaniem “ma służyć wyeliminowaniu ewidentnych niesprawiedliwości i pomyłek”. Według Dudy dzięki niej “wielu obywateli będzie mogło odzyskać wiarę w to, że Polska jest krajem uczciwym”.
– Podjąłem decyzję o podpisaniu ustaw o Sądzie Najwyższym #SN i Krajowej Radzie Sądownictwa #KRS – Prezydent @AndrzejDuda.
— KancelariaPrezydenta (@prezydentpl) 20 grudnia 2017
źródło: wp.pl
_______________________