Ukraiński IPN wręczył medale UPA: “To unikalne wydarzenie dla Wołynia”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Część odznaczonych medalami okazała się kolaborantami przy zagładzie Żydów. Wszyscy oni służyli w ludobójczej UPA.

Jak informuje portal kresy.pl ukraiński IPN zorganizował w Łucku, stolicy obwodu wołyńskiego na Ukrainie, uroczystość wręczenia 24 Krzyży Bojowych UPA. Odznaczenia wręczano krewnym bojowników UPA, którym medale te pośmiertnie przyznało w latach 40. i 50. ubiegłego wieku dowództwo OUN-UPA. Impreza odbyła się 1. grudnia, jednak została nagłośniona w piątek przez dyrektora Żydowskiego Ukraińskiego Komitetu Eduarda Dolinskiego.

Uroczystość w Pałacu Kultury miasta Łucka, którą uświetnił swoją obecnością gubernator obwodu Wołodymyr Hunczyk, odbyła się z okazji 75. rocznicy powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii. Inicjatorką wręczenia odznaczeń krewnym „Wołyńskich Rycerzy”, jak nazwano bojowników UPA, była pracownica ukraińskiego IPN Łesia Bondaruk.

To unikalne wydarzenie dla Wołynia i Łucka, które odbyło się po raz pierwszy. Bardzo przykro, że obecnie nie znamy imion wielu żołnierzy. Nie udaje się zidentyfikować bohaterów, dlatego stale opracowujemy archiwalne materiały i szukamy prawdy. – mówiła Bondaruk.

Wręczeniu nagród towarzyszył koncert pieśni Ukraińskich Siczowych Strzelców i UPA.

/ kresy.pl /

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY