Kolejny szantaż UE ws. imigrantów: “Odmowa solidarności drogo kosztuje”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. flickr.com

Polska, Węgry i Czechy nie będą przyjmowały uchodźców, ale muszą liczyć się z tym, że w kolejnym budżecie otrzymają mniej pieniędzy – nawet o 12 mld euro – pisze “Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”.

Thomas Gutschker, dziennikarz “Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” (FAS) pisze, że “Odmowa solidarności drogo kosztuje”. Gutschker, którego tekst przywołuje Rzeczpospolita, odnosi się w swym artykule do dyskusji o migracji na zakończonym w piątek szczycie Unii Europejskiej oraz do listu przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, który skierował przed szczytem do przywódców państw i rządów Wspólnoty.

Tusk napisał w nim, że wprowadzenie systemu kwotowania uchodźców okazało się nieskuteczne i podzieliło państwa członkowskie. Komisja Europejska stanowczo sprzeciwiła się temu zarzutowi i ustami swojej rzeczniczki Margaritis Schinas zapowiedziała, że „jako instytucja broni prawa i decyzji podjętych przez Rade UE”. Komisja nie podpisuje się ponadto pod stwierdzeniem, że kwestia relokacji uchodźców doprowadziła do podziałów w Unii Europejskiej.

Tymczasem dziennikarz FAS zarzuca Tuskowi, że swoim listem „dolał oliwy do płonącego ognia”. Gutschker przyznaje wprawdzie, że polityka migracyjna rzeczywiście oddziela kilka krajów ze Wschodu od wszystkich innych z Północy, Południa i Zachodu, ale nie zgadza się z zarzutem, że system relokacji okazał się nieskuteczny. Przywołuje dane, z których wynika, że w ciągu dwóch lat udało się przesiedlić z Grecji i Włoch do innych krajów 32 tys. migrantów. To znacznie mniej niż zaplanowane 100 tys., lecz 92 proc. tych, którzy spełniają warunki uczestnictwa w programie relokacji – czytamy w artykule.

Osiągnięcie takiego wyniku nie byłoby możliwe, gdyby nie współpraca państw UE, z której wyłamały się tylko dwa: Węgry i Polska.

Konkluduje, że Polska, Węgry i Republika Czeska nadal nie będą przyjmować migrantów, z czym jednak wiązać się będzie poważna kara finansowa. W przyszłym budżecie Unii Europejskiej mogą stracić około 12 mld euro, które zostaną przekazane krajom wyrażającym gotowość do przyjęcia w razie potrzeby uchodźców.

źródło: money.pl
__________________

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY