Papież Franciszek o handlu w niedzielę: to niewolnictwo!

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Ojciec Święty

Papież Franciszek / fot. Jeffrey Bruno, wikimedia commons

Papież Franciszek, podczas środowej audiencji, zdecydowanie zabrał głos na temat zakazu handlu w niedziele i Święta. Ludzi zmuszanych do pracy w te dni nazwał „niewolnikami”. We Włoszech papieski apel został zlekceważony, zaś w Polsce procedowana jest ustawa ograniczająca handel w niedzielę i Święta.

Środowy apel papieża Franciszka o wolne niedziele i święta, w którym zmuszanych do pracy w tych dniach śmiało nazwał on „niewolnikami”, odbił się szerokim echem we włoskich mediach. Większość komentatorów uważa jednak, że nie przyniesie on żadnego skutku, podobnie jak wcześniejsze zabiegi w tej sprawie związków zawodowych.

Minister rozwoju gospodarczego Carlo Calenda zastosowanie się do apelu Franciszka byłby „prezentem dla firm wysyłkowych”, które czynne są 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Prasa podkreśla, że dla wielkiej dystrybucji otwarcie w dzień świąteczny oznacza wzrost obrotów o dwadzieścia procent.

W Polsce z kolei trwają zaawansowane prace nad stopniowym wprowadzeniem wolnych niedziel. Jeśli ustawa wejdzie w życie, to zakaz handlu w przyszłym roku będzie obowiązywał zaledwie w dwie niedziele w miesiącu. Docelowo ma on objąć wszystkie niedziele oraz Święta.

pch24.pl/KAI

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY