Praktyczny wymiar hasła “Jeden Naród ponad granicami”: Blisko 80 tysięcy darów trafiło na Kresy Wschodnie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Działacze Młodzieży Wszechpolskiej w ciągu ostatnich miesięcy aktywnie zaangażowali się w zbiórki formacji Rodacy Rodakom, które mają na celu wsparcie rodaków za wschodnią granicą. Wszelkie zbiory zostały uporządkowane i przekazane podczas kilku wyjazdów na Wileńszczyznę.

Pierwsza zbiórka pt. “Wyprawka szkolna dla Kresowiaka” rozpoczęła się wraz z rokiem szkolnym we wrześniu i trwała przez miesiąc. Celem akcji było zebranie w całej Polsce jak największej ilości pomocy szkolnych w postaci przyborów, książek, zeszytów i innych, aby następnie mogły się nimi cieszyć polskie dzieci na Litwie. Polskie książki trafiły na ziemie wschodnie. Pomogą w rozwijaniu umiejętności językowych i utrwalaniu tożsamości narodowej wśród najmłodszych. Natomiast przybory szkolne pozwolą kresowym rodzinom nie martwić się o koszty związane z wyprawką szkolną.

Akcja organizowana co rok, tym razem również okazała się ogromnym sukcesem. Wolontariusze zbierali przybory szkolne w szkołach, księgarniach, sklepach z odzieżą patriotyczną czy kościołach. Dary były zbierane w całej Polsce i w sumie do głównych punktów w Redzie oraz Białymstoku zostało wysłane około 80 tys. artykułów o łącznej wadze 1700 kg. Oprócz standardowych artykułów w zbiorach trafiały się nawet takie podarunku jak monitory, klawiatury czy gry edukacyjne.

Część darów została rozdysponowana podczas wyjazdu działaczy Młodzieży Wszechpolskiej na Kresy Wschodnie w Dzień Niepodległości wraz ze wspomnianym stowarzyszeniem. Reszta rzeczy dotarła do Solecznik razem z dużą delegacją z Polski, jaka wybrała się tam w dniach 9-10 grudnia. Ponadto dzieci z Wileńszczyzny przy okazji Bożego Narodzenia zostaną obdarowane słodkimi upominkami jakie przygotowali im rodacy z Polski. Kresy Wschodnie jak zatem widać pozostają silnie w świadomości Polaków mieszkających w kraju.

Kresy Wschodnie często wspominane są w działalności narodowców. Wspominając z tęsknotą czasy II Rzeczpospolitej warto pamiętać o ludziach, którzy nadal tam żyją i wytrwale kultywują piękną, polską tradycję. Rodacy na Kresach są nie tylko aktywnie wspierani poprzez zbiórki, ale również przez regularne odwiedziny działaczy Młodzieży Wszechpolskiej i inny organizacji narodowych.

Wschodnie

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY