PWN przedstawia listę neologizmów, czyli polski “dwudzionek” zamiast weekendu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

PWN ogłosiło wyniki plebiscytu na słowo roku 2017. Co ciekawe, słowem tym zostało dwuliterowe “XD”, zapisywane niekiedy jako “iksde”.

Rzeczownik XD, który może też funkcjonować jak wykrzyknik, partykuła, nieodmienny przymiotnik lub przysłówek, powstał jako połączenie liter symbolizujące graficznie uśmiech. Jest więc znakiem ikonicznym. XD, dziś zapisywane także iksde, należy głównie do języka pisanego mediów społecznościowych, ale pojawia się również w języku mówionym- czytamy na stronie sjp.pwn.pl

Popularnością w gwarze młodzieżowej cieszą się również słowa takie jak “szos” czy “dwudzionek”. “Szos” ma określać coś pozytywnego i jest określeniem bardzo ogólnym, można stosować go w każdej sytuacji. “Dwudzionek” jest natomiast odpowiednikiem weekendu.

Sporo głosów padło również na słowa “ogar”, oznaczające osobę pilnującą swoich spraw, ogarniającą je, a także na skrótowiec “RIGCZ”. Określenie to pochodzi od słów “rozum i godność człowieka”  i wyraża pochwałę bądź też zadowolenie.

Niepokojące jest natomiast to, iż w gwarze młodzieżowej powszechny stał się czasownik “odjaniepawlać”. Słowo to znaczy tyle co “zdarzyć się niespodziewanie”- Najbardziej typowe użycie to pytanie Co tu się odjaniepawla?. Ten czasownik jest używany powszechnie nie jako bluźnierstwo czy wyraz antykościelnej fobii, lecz raczej naturalna reakcja na wszechobecny w przestrzeni publicznej zewnętrzny kult. Młodzież i slang młodzieżowy reagują buntem na różne narzucane publicznie narracje: prawicowe i lewicowe, religijne i liberalne- czytamy na stronie sjp.pwn.pl

pch24.pl

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY