Skandal! Sąd odrzucił pozew o odszkodowanie za pracę przymusową w czasie II WŚ

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Skandaliczny wyrok łódzkiego sądu. Sąd Apelacyjny w łodzi odrzucił pozew o odszkodowanie od Niemciec za pracę przymusową.

Sąd stwierdził, że Niemcy chroni immunitet jurysdykcyjny. Dodatkowo swój wyrok oparł na tym, że Polska Ludowa miała zrzec się dochodzenia ws. roszczeń wojennych.

W postanowieniu można przeczytać – W związku z tym ani przepisy prawa polskiego, ani przepisy prawa międzynarodowego w tym zwyczaje międzynarodowe nie pozwalają w obecnym kształcie ma wytoczenie przez sąd polski powództwa przeciwko RFN w sprawie odszkodowania na rzecz osoby pokrzywdzonej w wyniku działań wojennych w okresie okupacji hitlerowskiej z uwagi na obowiązujący w tym zakresie immunitet jurysdykcyjny (pisownia oryginalna – red.)

Dodatkowo można stwierdzić, ze Polska co najmniej dwukrotnie (w latach 1953 i 1957), w drodze oświadczeń jednostronnych, zrzekła się dochodzenia dalszych roszczeń wojennych – poza uzyskanymi na podstawie umowy poczdamskiej, a zrzeczenie to było niejednokrotnie później potwierdzane – czytamy w dalszej części.

Sprawa odbyła się 9 listopada w Łodzi. Pozew wniosła rodzina kobiety, którą zmuszano do niewolniczej pracy na terenie Niemiec. Sąd swój wyrok uzasadnił w bardzo zawiły sposób, powołując się przede wszystkim na immunitet jurysdykcyjny.

wpolityce.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY