W Sokółce powstał jeden z największych murali patriotycznych w Polsce [WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W Sokółce nieopodal Białegostoku powstał mural patriotyczny poświęcony Żołnierzom Podziemia Niepodległościowego Ziemi Sokólskiej. Praca o powierzchni 174 metrów kwadratowych jest jedną z większych tego typu malowideł w kraju, a z pewnością w regionie. Wykonała ją lokalna Młodzież Wszechpolska. 

Tematem muralu są Żołnierze Wyklęci związani z regionem. Napis widniejący na malowidle to cytat Zbigniewa Herberta “Idź wyprostowany wśród tych co na kolanach”. Oddaje on okoliczności walki Żołnierzy Niezłomnych. Podkreślono dwie szczególne postacie: Stanisława Biziuka ps. “Sokół” oraz Stefana Ejsmonta ps. “Wir”. Jak podkreśla Krzysztof Promiński z Klubu Historycznego im. kpt Franciszka Potyrały “Oracza”, wspomniane osobistości stanowiły elitę lokalnej partyzantki. W ten sposób środowisko odpowiedzialne za powstanie muralu chce edukować społeczeństwo i sławić Bohaterów.

Pomysłodawcą projektu jest wspomniany Klub Historyczny im. kpt Franciszka Potyrały “Oracza” działający w Sokółce, wykonawcą lokalna Młodzież Wszechpolska a głównym sponsorem Fundacja im. Kazimierza Wielkiego. Znaczną część kosztów udało się uzyskać w ramach kwesty “Przywracamy Pamięć o Żołnierzach Wyklętych”, którą fundacja organizuje wraz z Wszechpolakami w Dzień Wszystkich Świętych. Jak mówił na konferencji prasowej prezes białostockiej Młodzieży Wszechpolskiej Bartosz Sokołowski, hojne wsparcie okazał również poseł na Sejm RP Adam Andruszkiewicz.

Wszechpolacy podkreślają wartość edukacyjną muralu. Dzięki dobrej lokalizacji setki osób będą oglądać go każdego dnia.To zdaniem Bartosza Sokołowskiego skłoni wiele osób do zgłębiania wiedzy historycznej i wzbudzi poczucie narodowej dumy, tak ważnej w kształtowaniu swojego światopoglądu.

 

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY