Zmarł Michał I Hohenzollern-Sigmaringen-ostatni król Rumunii

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. narodowcy.net

We wtorek, 5 grudnia 2017 roku w swojej szwajcarskiej rezydencji w Aubonne zmarł ostatni król Rumunii Michał I Hohenzollern-Sigmaringen. Miał 96 lat.

Michał I Hohenzollern-Sigmaringen objął tron po śmierci króla Ferdynanda, miał wtedy 6 lat . Od 1930 roku władzę w imieniu małoletniego władcy objął jego ojciec Karol II.

W 1940 roku dyktatorem Rumunii został Ion Antonescu, który zdecydował o przystąpieniu do sojuszu z III Rzeszą. Karol II został odsunięty od władzy, a królem ponownie został Michał I. Po przegranej  wojsk rumuńskich w walkach z Armią Czerwoną, król namawiał Antonescu do zawieszenia broni. Na skutek odmowy, doszło do zamachu stanu, podczas którego Antonescu i członkowie jego rządu zostali aresztowani. Nowy rząd sformowany przez Michała I przerwał walki z Armią Czerwoną, a niedługo potem Rumunia przystąpiła do wojny po stronie aliantów. Wskutek nacisków ze strony ZSRR 30 grudnia 1947 roku Michał I abdykował, a kilka dni później emigrował do Szwajcarii.

Kiedy w 1989 roku upadł komunizm,  nowe władze blokowały monarsze powrót do swej ojczyzny. Dopiero trzy lata później wydano pozwolenie na odwiedzenie przez Michała I Rumunii, a w 1995 roku przywrócono mu obywatelstwo rumuńskie.

Na skutek nowotworu, w styczniu 2016 roku był zmuszony wycofać się z życia publicznego.

źródło: narodowcy.net
__________________
Oglądaj naszą telewizję internetową

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY