Francja: Pomnik Jana Pawła II ma zostać przesunięty na teren prywatnej szkoły

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. leparisien.fr/printscreen

Jak informuje Adam Gwiazda sprawa pomnika Jana Pawła II została prawdopodobnie rozwiązana. Pomnik ma zostać przesunięty o kilkadziesiąt metrów.

Sprawa odbiła się szerokim echem w polskich i zagranicznych mediach. Tłem do wydarzeń jest ustawa o rozdziale Kościoła od państwa z 1905 roku. Umieszczony w niej art. 28 zakazuje bowiem wznoszenia symboli religijnych w przestrzeni publicznej poza miejscami kultu, cmentarzami, wystawami, etc. Z pomnika miał więc zniknąć krzyż.

W sprawę zaangażowali się również polscy politycy. Premier Beata Szydła stwierdziła, że nie ma zgody na cenzurę, a pomnik zostanie przeniesiony do Polski. Ostry sprzeciw polskiej społeczności spowodował, że francuskie władze musiały poszukać innego rozwiązania.

Adam Gwiazda napisał na portalu społecznościowym Facebook – Merostwo Ploërmel prawdopodobnie znalazło rozwiązanie dla zakazanego pomnika Jana Pawła II z krzyżem. Zostanie on przesunięty o kilkadziesiąt metrów, na teren prywatnej szkoły, gdzie nie sięga ustawa z 1905 r. o świeckości państwa.

MediaNarodowe/Twitter

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY