Kraków. W dawnym kościele powstanie… restauracja i bar

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. wikipedia

Na zlaicyzowanym Zachodzie zamiana kościołów na restauracje stała się już niemal codziennością. Do tego zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Tym razem chodzi jednak o kościół w… Krakowie. 

Znajdujący się przy ul. Stradomskiej 12-14 kościół św. Jadwigi Śląskiej funkcji sakralnej nie pełni już co prawda od czasów zaborów, niemniej jednak wciąż widoczny jest charakterystyczny kształt z absydą. To już pewne, kamienica, której częścią jest dawny kościół, zostanie przebudowana na luksusowy hotel sieci Marriot. W samym dawnym kościele ma natomiast powstać bar.

Zgodnie z planem w hotelu ma znajdować się aż 125 pokoi, dwie restauracje, bar, sale balowe, a także strefa spa. Obok hotelu, w miejscu zburzonego już przedszkola, stanie natomiast ogromny apartamentowiec. Deweloper przewiduje powstanie 133 mieszkań.

Kościelne wnętrza będą czytelne dla przyszłych odwiedzających ze względu na przywrócenie im pierwotnego charakteru architektonicznego i ogólnodostępne- tłumaczy Małgorzata Nowosielska z firmy deweloperskiej Angel Poland Group.

Problemu nie widzi również ks. Tomasz Szopa, kanclerz krakowskiej kurii metropolitarnej-Trzeba nazwać rzeczy po imieniu – obecnie nie ma tam kościoła. Zarówno faktycznie, jak formalnie– komentuje. Duchowny dodaje również, iż sytuacja taka mogłaby być problemem, gdyby żyły jeszcze osoby, które przeżywały tam liturgię. W tym przypadku jednak takiego niebezpieczeństwa nie ma.

Oburzenia nie kryje natomiast krakowski historyk Jan Jarosz. Już w 2011 roku, kiedy kamienica była wystawiana przez miasto na sprzedaż, mówił, że takie hotelowe przeznaczenie miejsca, gdzie zachowały się mury kościoła tak mocno związanego ze św. Jadwigą, byłoby barbarzyńską kontynuacją tego, co uczynił zaborca austriacki.

 

krakow.gosc.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY