Kara śmierci dla dżihadystów chcących powrotu do Europy? To możliwe.

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. pixabay

Francuska senator  Nathalie Goulet zaproponowała niedawno ciekawe rozwiązanie problemu dotyczącego dżihadystów, którzy deklarują chęć powrotu do krajów europejskich. Chodzi tu o utworzenie międzynarodowego trybunału w Syrii lub Iraku. 

Rozwiązanie takiego typu miałoby być alternatywą dla “humanitarnych”, łagodnych wyroków europejskich sądów. Pomysł zakłada bowiem, iż bojownicy ISIS w Syrii bądź w Iraku mogliby być skazani nawet na karę śmierci.

– Nie musielibyśmy czekać, aż miejscowe sądy zadecydują o odesłaniu bojowników. Istnieje zagrożenie, że osoby te mogłyby „zagubić się” w drodze powrotnej – komentuje Goulet. Francuska senator tłumaczy również, iż europejskie służby wywiadowcze dobrze znają dżihadystów i są w stanie przechwycić ich na polu walki.

Eksperci podkreślają, iż propozycja Goulet jest możliwa, aczkolwiek trudna do zrealizowania. Na chwilę obecną zajmuje się nią francuski Senat. W tym tygodniu temat poruszany ma być przez komisję do spraw europejskich Senatu.

Przypomnijmy, iż w latach 2011- 2016 do ISIS dołączyło ponad 42 tys. bojowników, z czego prawie 5 tys. pochodziło z Europy, głównie z Francji, Belgii, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Szacuje się, iż do krajów europejskich wróciło ok. 30 procent islamskich bojowników.

 

pch24.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY