Episkopat o wolnych niedzielach: ustawa nie jest satysfakcjonująca, ale to krok w dobrą stronę

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, w wydanym 24 listopada komunikacie napisał, że przegłosowana przez Sejm ustawa o ograniczeniu handlu nie jest satysfakcjonująca. Podkreślił jednocześnie, że jest ona dobrym krokiem do odzyskania niedziel wolnych od pracy.

Jak pisze w komunikacie: Biskupi podkreślają konieczność przywrócenia całemu społeczeństwu niedzieli jako dnia wypoczynku i czasu budowania więzi rodzinnych oraz umacniania relacji społecznych. Pisze również, że wypoczynek w niedzielę nie jest luksusem dla wybranych, a nieodłącznym elementem sprawiedliwego podejścia do pracowników. Wskazuje również inne kraje Unii Europejskiej jako punkt odniesienia dla wprowadzenia wolnych od handlu niedziel.

Przypomnijmy – 24 listopada Sejm przegłosował ustawę, która najpierw ograniczy, a ostatecznie zlikwiduje handel w niedzielę. “Za” głosowało 254 posłów, “przeciw” było 156. Według ustawy od marca 2018 roku niedzielny handel będzie dozwolony tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Wyjątkami będzie też czas przedświąteczny – dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem i jedna przed Wielkanocą. Zakaz handlu nie będzie obowiązywał też na stacjach benzynowych oraz dworcach kolejowych. Dopiero od 2020 roku będzie wprowadzony niemal całkowity zakaz – pozostaną handlowe niedziele przed świętami oraz 4 dodatkowe dni.

pch24.pl/businessinsider.com.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY