Ratko Mladić, tzw. “rzeźnik Bałkanów” skazany na dożywocie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. onet.pl

Według wyroku trybunału ONZ ds. dawnej Jugosławii, Ratko Mladić “rzeźnik Bałkanów” jest odpowiedzialny za ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne. Mladić został skazany na dożywocie.

Wyrok został ogłoszony ponad 20 lat po wojnie w Bośni i Hercegowinie (1992–1995), w której zginęło ponad 100 tys. ludzi, a 2,2 mln musiało opuścić swoje domy.

Jak podaje ONZ-owski trybunał, Były dowódca Serbów bośniackich znacznie przyczynił się do popełnienia zbrodni wojennych w Sarajewie i osobiście wydawał rozkazy w sprawie ostrzału tego miasta. Według ONZ przyczynił się również do ludobójstwa i popełnienia zbrodni wojennych w Srebrenicy, gdzie oddziały Serbów bośniackich w 1995 roku wymordowały ok. 8 tys. muzułmańskich mężczyzn i chłopców.

Jestem wstrząśnięty, to, co mówiliście, to czyste kłamstwo! Wstydzilibyście się, wszystko to kłamstwo, co powiedzieliście! – krzyczał Mladić podczas rozprawy.

Akt oskarżenia mówił o 11 zarzutach. Natomiast według wyroku, Ratko Mladić został uznany winnym 10 z nich.  Mladić nie został uznany za winnego ludobójstwa w przypadku zarzutów dotyczących czynów popełnionych w sześciu gminach Bośni.

Oskarżony nie przyznał się do winy. Według zapowiedzi, ma się on odwołać od wyroku. Proces rozpoczął się w 2012 roku, obrona domagała się uniewinnienia, argumentując, że Mladić nie wydał rozkazów i nie było go w Srebrenicy podczas masakry.

źródło:onet.pl
_________________
Oglądaj naszą telewizję internetową

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY