Guy Verhofstadt zamieszany w unikanie podatków?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. wikipedia commons

Guy Verhofstadt, lider grupy liberalnej ALDE w Parlamencie Europejskim, może być zamieszany w unikanie podatków. Właśnie wyszły na jaw jego powiązania z firmą wymienioną w Paradise Papers, czyli dokumentach pokazujących podejrzane działania przedsiębiorstw w tzw. rajach podatkowych.

Verhofstadt zasiadał w radzie nadzorczej Exmar – belgijskiej firmy żeglugowej – która miała swój oddział poza zasięgiem krajowego urzędu skarbowego, czyli w tak zwanym offshore i która jest wymieniona w Paradise Papers.

Te zdumiewające informację na temat Verhofstadta zostały opublikowane przez skrajnie lewicową Partię Pracowniczą z Belgii.

 Były premier Belgii zasiadał w radzie nadzorczej Exmar Group w latach 2010-2016. Jej roczne sprawozdania pokazują, że otrzymywał za to aż 60 000 euro rocznie. W tej radzie jest także Howard Gutman, były ambasador Baracka Obamy w Belgii.

Exmar Offshore, spółka córka grupy Exmar, zarejestrowana jest na Bermudach, natomiast założona została w 1997 roku. Świadczy usługi energetyczne.

Nicolas Saverys, dyrektor generalny Exmar Group, opisał Exmar Offshore, grupę odrębnych, ale powiązanych spółek, jako “firmę inżynieryjną, z siedzibą w Houston w Teksasie”.

Jak wynika z ostatnich rocznych raportów, Exmar Offshore posiada spółkę z o.o. na Bermudach, a jej główne przedsiębiorstwo działa w USA. Ma również dział serwisowy w Luksemburgu i spółkę z o.o. w Belgii.

Saverys powiedział, że obowiązkiem dyrektora firmy lub menedżera jest znalezienie drogi, która jest najmniej podatna na opodatkowanie i opisał ostatnie rewelacje na temat optymalizacji opodatkowania poprzez firmy offshore jako “polowanie na czarownice”.

Peter Mertens, przewodniczący Partii Robotniczej, twierdzi, że Verhofstadt nie może twierdzić, że nie był świadomy istnienia tej bermudzkiej firmy.

Działalność Exmar Offshore Ltd. figuruje w skonsolidowanych wynikach Grupy, a on jako członek rady nadzorczej dostawał 60 000 euro, po to, żeby to wiedzieć – stwierdził Mertens.

Bram Delen,rzecznik Verhofstadta, oświadczył: – To są fake news w najczystszym tego słowa znaczeniu. Exmar Offshore angażuje się w działania, które są dosłownie “poza lądem”, takie jak platformy na morzu, które nie mają nic wspólnego z offshorem w sensie fiskalnym.

PvdA [Partia Robotnicza] celowo czyni zamieszanie na podstawie wprowadzających w błąd definicji. Co więcej, Verhofstadt opuścił zarząd firmy ponad rok temu – dodał Delen.

źródło: onet.pl

_________________
Oglądaj naszą telewizję internetową

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY