W Polsce spada wydobycie węgla, za to rośnie jego import z Rosji

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

W Polsce spada wydobycie węgla. W związku z tym gwałtownie rośnie import tego surowca. Do Polski kupowany jest przede wszystkim węgiel z Rosji.

Dziennik „Rzeczpospolita” przytacza dane na temat importu węgla do Polski zebrane przez Eurostat. Wynika z nich, że od stycznia do września bieżącego roku do Polski importowano 8,5 mln ton węgla. To aż o 42% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Głównym źródłem importowanego węgla była Rosją, na którą przypadało aż 65% kupionego przez polskie podmioty węgla. Jak podkreśla „Rzeczpospolita”, we wrześniu polscy importerzy sprowadzili z Rosji o 121% węgla więcej niż rok wcześniej. W skali dziewięciu miesięcy wzrost importu z Rosji wyniósł 54%, do 5,5 mln ton.

15% importowanego węgla przyjechało do Polski z Australii, po 7% z Kolumbii i USA, 2% z Czech, 1% z Kanady i 3% z innych państw. Ministerstwo Energii wydało już zgodę na import kolejnych ton węgla z USA.

Gazeta podkreśla, że „zwiększony import to efekt kłopotów wydobywczych w polskich kopalniach, zwłaszcza tych należących do Polskiej Grupy Górniczej. Te zaś są pokłosiem m.in. braku inwestycji w ostatnich latach w nowe fronty wydobywcze oraz trudnych warunków geologicznych”. Z powodu braku dostatecznej ilości taboru oraz remontów torów, polskie koleje nie są w stanie przewieźć dostatecznej ilości węgla. „Rzeczpospolita” przytacza komunikaty niektórych elektrowni i koncernów energetycznych, piszących o brakach w zaopatrzeniu czy nawet zagrożeniu dla bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju.

Gazeta przypomina, że jeszcze w 2000 roku w Polsce wydobyto 103,3 mln ton węgla. W ciągu 17 lat wydobycie węgla w naszym kraju spadło do 67 mln ton. Brak surowca odbije się na jego cenie. „Istotny wzrost cen węgla jest nieunikniony. Ceny tego surowca na światowych rynkach są wyraźnie wyższe niż przed rokiem, a dodatkowo polskiego węgla brakuje” – powiedział „Rzeczpospolitej” Paweł Puchalski, analityk DM BZ WBK.

rp.pl/medianarodowe.com

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY