Ministerstwo Obrony Narodowej przez ostatnie dwa lata zawarło 250 umów na modernizację Polskich Sił Zbrojnych na kwotę prawie 20 miliardów złotych, w tym 160 umów o wartości 13 miliardów z przedstawicielami polskiego przemysłu. Wydatki na armię mają wkrótce osiągnąć 2,5% PKB.
MON publikuje na swojej stronie, dokonania resortu z lat 2015-2017. Do największych kontraktów, które zawarło Ministerstwo należą m.in. dostawa 64 moździerzy RAK, modernizacja 128 czołgów Leopard 2A4, dostawa 1300 rakiet do przeciwlotniczego przenośnego zestawu rakietowego Poprad, 1000 sztuk kierowanych przeciwpancernych pocisków SPIKE, 6 baterii przeciwlotniczego systemu rakietowo-artyleryjskiego bliskiego zasięgu Pilica i 6 jednostek pływających, służących do prowadzenia działań ratowniczych na morzu oraz zabezpieczenia technicznego pn. HOLOWNIK. 800 mln złotych trafiło także do polskich stoczni, w tym 80 proc. do stoczni podległych PGZ. MON podkreśla, że dzięki temu przychody Grupy wzrosły w ciągu roku o 40 mln.
Polski przemysł zbrojeniowy ma w niedalekiej przyszłości zyskać dobrą pozycję na rynku międzynarodowym. Brany pod uwagę okres czasu był zdaniem resortu bardzo dobry dla tej gałęzi gospodarki. Na modernizację wydano bowiem 450 milionów złotych, inwestując m.in. w lufownię Huty Stalowa Wola, komorę bezechową w PIT-Radwar oraz w nowe maszyny produkujące broń strzelecką ZM Tarnów. W ciągu dwóch lat doszło też do zawarcia największego zamówienia w polskiej zbrojeniówce po roku 1989. Kontrakt na zakup 96 samobieżnych 155-mm armatohaubic Krab podpisany z Hutą Stalowa Wola opiewa bowiem na 4,5 miliarda. Pierwsze wyprodukowane Kraby zostały już nawet skierowane do 11 Mazurskiego Pułku Artylerii w Węgorzewie.
Zakup 64 automatycznych 120 mm moździerzy „Rak” na podwoziu KTO Rosomak oraz 32 wozów dowodzenia to z kolei wydatek blisko miliarda złotych. Pierwsze elementy modułu ogniowego samobieżnego moździerza Rak Huta Stalowa Wola do 17 Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu w czerwcu 2017 roku. 12 Brygada Zmechanizowana w Szczecinie otrzymała natomiast elementy drugiego modułu.
Niebawem trafi w ręce naszych żołnierzy pierwsza partia z ponad 53 tysięcy karabinków Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej MSBS (GROT). Kontrakt na dostawę nowej broni strzeleckiej należy także do największych po roku 1989. Wartość umowy wynosi 0,5 miliarda złotych, a całe zamówienie zostanie dostarczone do roku 2020. Oprócz tych osiągnięć MON chwali się także podpisaniem umowy na dostawę amerykańskich kierowanych pocisków powietrze-ziemia JASSM-ER oraz odbiorem zmodernizowanych śmigłowców Anakonda.